WALK-MAN, czyli robot-strażak w akcji

Inżynierowie z włoskiego IIT-Istituto Italiano di Tecnologia zaprezentowali specjalnego robota-strażaka, którego zadaniem będzie wesprzeć akcje gaśnicze i wyręczyć strażaków w wykonywaniu najbardziej karkołomnych misji.

Robot humanoidalny o nazwie WALK-MAN jest projektowany w ramach finansowania z budżetu Unii Europejskiej, a prace nad nim prowadzone są we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech i Belgii.

WALK-MAN wyposażony jest w czujniki laserowe identyfikujące źródło ognia, system gaśniczy i kamery, z których obraz transmitowany jest na żywo do jego operatorów. Robot mierzy 1,85 metra wysokości, waży 102 kilogramy, a jego korpus został zbudowany ze stopów magnezu i materiałów kompozytowych, dzięki czemu jest w dużym stopniu odpory na wysokie temperatury i niesprzyjające warunki środowiskowe.

Reklama

Zainstalowane na pokładzie WALK-MAN-a akumulatory, pozwalają na prowadzenie 2-godzinnej akcji ratowniczej. Jego ramiona, ręce i dłonie zostały ulepszone do tego stopnia, że maszyna może podnosić i przenosić ładunki o ciężarze do 10 kilogramów, i to na duże odległości.

Na powyższym materiale filmowym możecie zobaczyć, jak robot radzi sobie z pokonywaniem trudności, które pojawiają się w typowych akcjach strażackich. Oczywiście jego system poruszania się pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale i tak inżynierowie cieszą się, że udało im się humanoida znacznie udoskonalić, w porównaniu do jego pierwszej wersji z 2015 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. IIT

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama