Czy potrzebujemy rozdzielczości 4K w smartfonach?

Po ostatnich plotkach na temat Sony Xperii Z5+ (lub też Sony Xperia Z5 Ultra), która ma rzekomo posiadać ekran 4K, nasuwa się pytanie: czy jest to potrzebne? Większa rozdzielczość ekranu zużywa więcej energii i jest niezauważalna dla zwykłego Kowalskiego.

Już przy telefonach o rozdzielczości QHD wielu użytkowników zwracało uwagę, że  gołym okiem nie widać różnicy między rozdzielczością Full HD, a wyższą.  W takim razie dla kogo i po co robione będą o rozdzielczości 4K? Matematyka wskazuje, że 4K może być bardziej odpowiednie dla większych tabletów niż smartfonów, ale Qualcomm uważa, że istnieją korzyści inne niż tylko jakość wizualna.

Ponadto według opublikowanego raportu, ekrany 4K wcale nie pobierają aż tak dużo więcej energii od ekranów 2K. Jest to pewien argument, jednak należy się zastanowić, czy wystarczający, aby montować w smartfonach coś co widać w liczbach na papierze, a nie poprawi codziennego użytkowania urządzenia, Co więcej, może go nieco pogorszyć - w postaci częstszego podłączania go do ładowarki.

Reklama

Qualcomm prognozował, że pierwsze smartfony o takiej rozdzielczości pojawią się już w 2015 roku, więc niestety coś jest na rzeczy.

Adam Lulek

Źródło informacji

android.com.pl
Dowiedz się więcej na temat: Ultra HD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy