Jak wybrać odpowiedni smartfon? Podpowiadamy!

Smartfon jest urządzeniem, z którego na co dzień korzysta wielu ludzi na całym świecie i regularnie wymienia je na coraz to nowszy model. Tylko z pozoru wydaje się to bardzo proste. W czasach, gdy na rynku mamy zatrzęsienie dostępnych telefonów wielu producentów wybór odpowiedniego dla nas smartfona może każdego przyprawić o niezły zawrót głowy. Nie każdy z nas jest na bieżąco z dynamicznymi zmianami jakie zachodzą w świecie nowych technologii, ale dzięki naszym praktycznym wskazówkom będziesz mógł wybrać model idelanie dopasowany do swoich potrzeb. Podpowiemy ci między innymi jakie są rodzaje ekranów i ich rozdzielczości, który smarrtfon będzie miał najbardziej wytrzymałą baterię oraz co powinien posiadać smartfon, aby wykonać nim zdjęcia wysokiej rozdzielczości.

1. Rodzaje ekranów i ich rozdzielczości

Jedną z podstawowych rzeczy, na którą zwracamy uwagę przy zakupie nowego smarrtfona jest wielkość jego ekranu, dlatego też większość obecnie dostępnych na rynku telefonów np. iphone 11 posiada wyświetlacze o przekątnej powyżej 6 cali. Jeżeli jednak należymy do grona osób, którym tak duży wyświetlacz przeszkadza w codziennym użytkowaniu telefonu to również jesteśmy w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jednakże w zależności od wielkości ekranu na jaki się zdecydujemy będziemy mieli ograniczoną jego rozdzielczość. Do najczęściej spotykanych rozdzielczości ekranów zalicza się:

  • HD 1280 x 720 pikseli,
  • HD+ 1440 x 720 pikseli oraz 1500 x 720 pikseli,
  • Full HD 1920 x 1080 pikseli,
  • Full HD + 2160 x 1080 pikseli, 2220 x 1080 pikseli, 2246 x 1080 pikseli, 2280 x 1080 pikseli, 2340 x 1080 pikseli, 1620 x 1080 pikseli, 1980 x 1080 pikseli,
  • QHD i QHD+ 2560 x 1440 pikseli, 2960 x 1440 pikseli, 2880 x 1440 pikseli, 3120 x 1440 pikseli.

Do jednych z najsłabszych wyświetlaczy stosowanych w smartfonach zalicza się wyświetlacz TFT LCD, który stosowany jest wyłącznie w produktach niskobudżetowych. Do najlepszych zaś zaliczany jest wyświetlacz AMOLED, ktróry zagwarantuje nam wysokie nasycenie kolorów. W najpopularniejszych modelach smartfonów stosowany jest wyświetlacz IPS, który mimo słabszego nasycenia barw równie dobrze będzie oddawał kontrast, jasność oraz szeroki kąt widzenia.

2. Wysoka jakość zdjęć i filmów

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości wykonywanych zdjęć oraz filmów powinniśmy wziąć pod lupę nie tylko samą rozdzielczość telefonu, ale również takie parametry jak szerokokątny obiektyw, optyczną stabilizację obrazu, tryb nocny, jasność obiektywu czy głębię. Dlaczego akurat takie parametry? Szeokokątny obiektyw zapewni nam możliwość uwiecznienia szerokiego kadru. Jest to bardzo przydatne przy fotografowaniu dużych obiektów w małych pomieszczeniach. Optycza stabilizacja pomoże nam wyeliminować problem drącej ręki podczas kręcenia filmów, tryb nocny zapewni wysoką jakość zdjęć przy bardzo słabym oświetleniu, a opcja głębi sprawdzi się przy zdjęciach portretowych poprzez opcję rozmazywania tła i wyeksponowania pierwszego planu. Do jednego z najlepszych modeli przeznaczonym do wykonywania dobrej jakości zdjęć zaliczany jest iphone11.

3. Wytrzymałość baterii

 Która bateria będzie najbardziej wytrzymała? Z uwagi na zastosowanie smartfona oraz częstotliwości z jaką go użytkujemy nie łatwo jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Dużo szybciej bateria rozładuje się jeśli będziemy często oglądać na telefonie filmy czy grać w różne gry, a wolniej jeśli będzie go używać wyłącznie do wykonywania  połączeń i wysyłania wiadomości. Na czas pracy baterii naszego telefonu wpływ będzie mieć również rozdzielczość jego ekranu, lokalizator GPS, procesor, system operacyjny a także ilość zainstalowanych aplikacji. Standardowa pojemność baterii nie jest mniejsza niż 3000 mAh. Na rynku dostępne są obecnie telefony z baterią 4000 mAh, a nawet powyżej 5000 mAh.

4. Systemy operacyjne smartfonów

 Do najbardziej popularnych zaliczane są dwa systemy operacyjne, czyli Google Android stosowany w większości dostępnych smartfonów na całym świecie, a także system iOS, którego znajdziemy wyłącznie w produktach firmy Apple, np. iphone 11. Jaka jest między nimi różnica? System Android posiada przede wszystkim ogromne możliwości personalizacji telefonu, a dzięki swojej popularności zapewnie szeroki wybór aplikacji. Najważniejszą zaletą systemu iOS będzie jego idealna optymalizacja, dzięki której zapewniony jest najwyższy poziom bezpieczeństwa smartfona.

5. Wybierz swój smartfon odpowiedzialnie

Podsumowując - wybór telefonu to decyzja na co najmniej kilka sezonów. To tłumaczy, dlaczego warto poświęcić odpowiednią chwilę na poszukiwania. W trakcie researchu nie zapominajmu także o walorach praktycznych z punktu widzenia codziennego użytkowania, takich jak np. wielkość telefonu. Powinien on bowiem pewnie leżeć w dłoni, aby zapobiec ewentualnemu wypadnięciu i uszkodzeniu. W końcu w obecnych czasach smartfon stanowi niemal przedłużenie ręki i jest z nami przez dużą część dnia.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy