Komputer do AI z Polski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
LeopardISS to jeden z projektów, który został wybrany dla polskiej misji Ignis na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Technologia została opracowana przez rodzime KP Labs, które specjalizuje się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w sektorze kosmicznym. Co zostanie przetestowane w ramach projektu LeopardISS na pokładzie ISS?

Sławosz Uznański-Wiśniewski udaje się na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach polskiej misji Ignis. Wraz z nim na ISS lecą różne eksperymenty, które dla rodzimych uczelni oraz firm z sektora prywatnego są ogromną szansą. Wśród nich jest projekt LeopardISS polskiego KP Labs ze Śląska, który trafił do kosmicznej placówki jeszcze przed lotem polskiego astronauty.
Polski eksperyment KP Labs dla misji Ignis już na ISS
KP Labs to prywatna firma z polskiego sektora kosmicznego, która pochodzi z Gliwic. Spółka ma już doświadczenie w misjach w kosmos, bo od około półtora roku na orbicie okołoziemskiej znajduje się jej satelita Intuition-1, który przez ten czas okrążył naszą planetę tysiące razy.

LeopardISS to pierwszy projekt KP Labs, który został wybrany do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma ogłosiła sukces w połowie maja 2024 r. Wtedy pochwalono się, że jej demonstracja związana z wykorzystaniem technologii opartych na sztucznej inteligencji w warunkach mikrograwitacji, zostanie przetestowana na pokładzie ISS.
Leopard jest dowodem, na to, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom sektora kosmicznego. Umożliwienie testowania algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w warunkach kosmicznych, jest milowym krokiem w zapewnieniu dostępu do kosmosu podmiotom badawczym, akademickim i komercyjnym
Oczywiście dla Polaków jest to ogromne wyzwanie, ale również szansa na pokazanie możliwości modułu Leopard w warunkach kosmicznych. Zwracał na to uwagę również Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi
Leopard w postaci niewielkiego komputera został wysłany na ISS jeszcze w kwietniu. Nastąpiło to w trakcie misji CRS-32 z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą dla NASA zrealizowała firma SpaceX. Moduł umieszczono w ICE Cubes Facility na pokładzie europejskiego modułu Columbus. Pozwoli to na zapewnienie zasilania czy przesyłania danych na Ziemię.
Leopard to sztuczna inteligencja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
W ramach projektu LeopardISS KP Labs przetestuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możliwości jednostki Leopard. Jest to zaawansowany system przetwarzania danych z zastosowaniem możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w kosmosie. Moduł ma postać niewielkiego komputera zamkniętego w obudowie o wymiarach 10 × 10 × 10 cm.

Jednostka Leopard wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w ramach polskiej misji Ignis, umożliwi przetestowanie systemu opartego na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym w warunkach mikrograwitacji, w połączeniu z realnymi warunkami kosmicznymi. Zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwoli KP Labs na dalsze doskonalenie własnego rozwiązania.
LeopardISS udowadnia, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom w sektorze kosmicznym. Zakończenie testów i potwierdzenie kompatybilności z infrastrukturą ISS to kamień milowy w naszych przygotowaniach do misji IGNIS. Udostępnienie możliwości walidacji algorytmów AI w warunkach kosmicznych otwiera nowe możliwości dla jednostek badawczych, akademickich i komercyjnych
Firma chce w ten sposób sprawdzić gotowość lotną (tzw. Flight heritage) oraz dalsze doskonalenie technologii Edge Computing oraz Space-Based Data Center, które odpowiada za możliwość przetwarzania danych na orbicie okołoziemskiej.
Testy, które będą prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach projektu LeopardISS, podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich jest efektem współpracy z Politechniką Poznańską, która jest partnerem przedsięwzięcia. Opracowuje ona narzędzia do mapowania obrazów 3D, które później można będzie wykorzystać w misjach łazików planetarnych.
W kolejnym etapie dostęp do modułu Leopard uzyskają instytucje naukowe i przedsiębiorstwa, które będą miały możliwość wdrożenia własnych algorytmów na jednostce znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
KP Labs przetestowało jednostkę Leopard w satelicie Intuition-1
LeopardISS to nie pierwsza misja kosmiczna jednostki KP Labs. Jesienią 2023 r. na orbitę okołoziemską wysłano polskiego satelitę Intuition-1, który w trakcie pierwszego roku misji wykonał kilka tysięcy okrążeń Ziemi. Tutaj wykorzystano system Leopard DPU.
Jednostka Leopard DPU to specjalny system, który pozwala na przetwarzanie danych zbieranych przez instrumenty satelitów jeszcze bezpośrednio na orbicie. Pozwala to na znaczącą oszczędność czasu. Normalnie informacje odbierane są na Ziemi, gdzie następnie się je przetwarza. Misja demonstracyjna satelity Intuition-1 udowodniła, że część z tych zadań można z powodzeniem wykonać jeszcze na orbicie okołoziemskiej oraz bez udziału ludzi. W efekcie otrzymaliśmy spektakularne zdjęcia naszej planety wykonane z kosmosu.
Projekt LeopardISS to wstęp do wykorzystania AI w kosmosie
KP Labs, jak i cały polski sektor kosmiczny, pokłada w projektach podobnych do LeopardISS ogromne nadzieje. Twórcy urządzenia nie mogą już doczekać się pierwszych efektów wykorzystania modułu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy połączymy się z LeopardISS na ISS, aby uruchomić pierwsze algorytmy
Budowa modułu odbywała się w zgodzie z wytycznymi dostosowanymi pod kątem wykorzystania komputera na ISS, również pod względem bezpieczeństwa podczas pracy z człowiekiem, którym będzie polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!