POLSA ogłosiła nazwę polskiej misji na ISS

POLSA ogłosiła misję Ignis. Tak nazwano pierwszą polską wyprawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która odbędzie się w 2025 r. Udział w przedsięwzięciu weźmie Sławosz Uznański, który będzie pierwszym polskim astronautą na pokładzie ISS. Skąd pomysł na nazwę Ignis i co za nią się ukrywa?

Ignis. Polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Ignis. Polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną.@Space_StationTwitter

W 2023 r. POLSA ogłosiła, że pierwszy Polak poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zaszczyt ten przypadł Sławoszowi Uznańskiemu, który obecnie przechodzi cykl szkoleń zorganizowanych we współpracy z agencją ESA. W tym tygodniu poznaliśmy nazwę polskiej misji na ISS. Wybór padł na "Ignis".

Polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną to Ignis

POLSA ogłosiła, że polska część misji Ax-4, w ramach której Sławosz Uznański poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to "Ignis". Słowo to oznacza "ogień".

Często nie doceniamy wpływu kosmicznych technologii na nasze życie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie wielkim skokiem w życiu każdego z nas. Będzie to też wielki krok dla polskiej gospodarki.
powiedział w trakcie prezentacji nazwy misji minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk

W trakcie poniedziałkowego wydarzenia POLSA zaprezentowała także emblemat polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, który widać niżej.

Emblemat Ignis, czyli polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.POLSAmateriały prasowe
To symbol energii, kreatywności i pasji, które są fundamentem naszych działań i tego projektu. Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności.
czytamy w ogłoszeniu agencji POLSA

Sławosz Uznański poleci na ISS w 2025 roku

Dokładny termin misji Ax-4, której częścią jest Ignis, nie jest na razie znany. POLSA w trakcie poniedziałkowej zapowiedzi przekazała, że start odbędzie się w 2025 r., ale nie nastąpi to szybciej niż w kwietniu.

Sama misja potrwa około dwóch tygodni. Sławosz Uznański wraz z pozostałymi członkami załogi poleci w kosmos w kapsule Dragon, która zostanie umieszczona na szczycie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Po zadokowaniu do ISS astronauci spędzą na pokładzie stacji kilkanaście dni. W tym czasie będą przeprowadzać różne eksperymenty.

Eksperymenty w ramach polskiej części misji zostały już wybrane wcześniej w tym roku. Zainteresowanie było spore i otrzymano wiele zgłoszeń. Jednak w harmonogramie misji miejsca wystarczyło tylko dla kilkunastu z nich.

Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń.
powiedział prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas