Nadchodzą nietłukące się ekrany dotykowe

Naukowcy z Uniwersytetu Akron wiedzą, czym zastąpić kruche ekrany dotykowe naszych smartfonów – czytamy na łamach serwisu Engadget. Nowy materiał jest nie tylko wytrzymalszy, ale również tańszy w produkcji.

Wszystkie pojemnościowe ekrany dotykowe reagują na nasze polecenia dzięki warstwie przewodnika będącego tlenkiem indu i cyny (ITO - idium tin oxide). Naukowcy oszacowali, że światowe zapasy indu, przy obecnym zapotrzebowaniu, wyczerpią się za około 10 lat - czytamy na santi.pl. Oznacza to konieczność opracowania nowej technologii.

Na jej tropie są naukowcy z Uniwersytetu Akron, którym udało się stworzyć materiał składający się z warstwy polimerowej i umieszczonych na nim elektrod. Jeden z autorów badania zapewnia, że od ITO jest bardziej przezroczysty, wytrzymały i tańszy w produkcji. Podczas testów bez trudu wytrzymał 1000 zgięć. Niegroźne są mu również upadki.

Reklama

Nowa technologia wymaga dopracowania, ale już teraz zapowiada się bardzo obiecująco. Nie wiadomo jednak, kiedy będzie stosowana komercyjnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekran dotykowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama