Nowe Xperie nadchodzą. Oby Sony poprawiło wady poprzedników

Na początku września odbędą się targi IFA 2014, a na nich można spodziewać się kolejnych nowości firmy Sony. Co tym razem szykują Japończycy?

Sony zdążyło już przyzwyczaić, że prezentuje nowego flagowca co około sześć miesięcy. Strategia ta ma oczywiście swoje plusy i minusy, ale najważniejsze w tym momencie jest to, że nie zanosi się by w najbliższej przyszłości coś miało się zmienić. Potwierdzają to zresztą kolejne plotki, które donoszą o rychłej prezentacji Xperii Z3. Do tej pory pojawiło się wiele informacji dotyczących specyfikacji, jak również najróżniejsze zdjęcia komórki.
 
Najnowsze dane pochodzą z rosyjskiego urzędu, który zajmuje się przyznawaniem certyfikatów dla celów związanych z komunikacją. Pojawiły się w nim wzmianki o nowościach Sony, w tym produktach o kodowych nazwach D6633/D6603 i D5803. Pod pierwszą najprawdopodobniej kryje się Xperia Z3, która dostępna może być w dwóch wersjach pojemnościowych (16 GB i 32 GB).
 
Drugie oznaczenie powinno odnosić się do mniejszej wersji nowego flagowca, czyli Xperii Z3 Compact. Biorąc pod uwagę, że już jakiś czas temu nowy Compact trafił na rynek japoński, pojawienie się jego międzynarodowej wersji na targach IFA 2014 jest bardzo prawdopodobne. Trzeci z modeli dostępnych w rosyjskim urzędzie to Sony D2403, a więc smartfon z niższej półki cenowej. Część źródeł sugeruje, że będzie to wodoodporna wersja Xperii M2.
 
Na tym nie koniec. W Indiach wyciekło bowiem jeszcze jedno urządzenie. W tamtejszym urzędzie zostało ono oznaczone jako SGP621, a na rynku zadebiutować powinno jako Xperia Z3 Tablet. Wynika to z faktu, że Xperia Z2 Tablet znany był jako SGP321, a Xperia Tablet Z został oznaczony jako SG521 (dotyczy to wersji z obsługą LTE).
 
Od jakiegoś czasu wiadomo, że Xpeira Z3 ma być lekko ulepszoną wersją Xperii Z2, która zostanie zamknięta w smuklejszej i cieńszej obudowie. Można spodziewać się, że na jej pokład trafi Snapdragon 801, 5,15- lub 5,2-calowy ekran Triluminos o rozdzielczości FullHD, aparat z matrycą 20,7 Mpix, bateria o pojemności około 3000 mAh i co najmniej 16 GB wbudowanej pamięci, którą można będzie rozszerzyć za pomocą kart microSD. Podobnie wyposażona ma być Xperia Z3 Compact, ale ma mieć mniejszy 4,6-calowy ekran.
 
M2 Aqua od pierwowzoru odróżniać będzie się tylko wodoszczelną konstrukcją. Wielkich zmian nie ma co spodziewać się też po Xperii Z3 Tablet. Będzie to z pewnością 10,1-calowy tablet, który zostanie zapakowany w jeszcze cieńszą obudowę. Czy będzie oznaczać to, że Sony przygotuje nudne, mało interesujące nowości?
 
Wydaje mi się, że nie. Najważniejsze dla firmy nie powinno być wprowadzanie rewolucji sprzętowych, a poprawienie najważniejszych wad poprzedników. Tyczy się to szczególnie ergonomii i naszpikowanego błędami oprogramowania ze starym UI. Japończycy powinni zająć się w pierwszej kolejności dopracowaniem tych elementów, a nie pakowaniem na siłę do nowego flagowca ekranu Quad HD. Tym bardziej, że już ciężko od strony sprzętowej zarzucić cokolwiek smartfonom Sony.
 
Sony nie można odmówić tego, że nie przykłada uwagi do opinii użytkowników. Liczę więc, że firma potwierdzi to i tym razem. Czy tak będzie przekonamy się na prezentacji, która odbędzie się 3 września.

Reklama

Mateusz Żolyniak

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Sony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama