Snapdragon 830 obsłuży aż 8 GB RAM

Zbliżający się małymi kroczkami kolejny flagowy procesor spod skrzydeł koreańskiego producenta Snapdragon 830 będzie gigantem, jeśli chodzi o możliwą wielkość obsłużenia pamięci RAM. Wszystko wskazuje na to, że CPU uciągnie nawet 8 GB pamięci.

Takie osiągi to dwukrotnie więcej niż obecne, najwyższe propozycje. Dzięki nowej technologii i przejściu z 14 nm na 10 nm przed Snapdragonem 830 otwierają się nowe możliwości.  We wrześniu bieżącego roku Samsung ogłosił, że jest pierwszy na świecie, jeśli chodzi o produkcję chipów RAM 12 Gb LPDDR4 (30 procent szybszych i 20 procent mniej prądożernych od konkurencyjnych 8 Gb)  wykorzystując do tego 20 nm proces technologiczny. Zapewnił przy tym, że od tego momentu smartfony z 6 GB RAM to już tylko kwestia czasu. Przy założeniu, że 8 bitów przypada na 1 bajt, to chip 12 Gb jest w stanie dać nam 1,5 GB RAM. A z racji tej, że mamy ich cztery nietrudno dojść do wyniku 6 GB.

Reklama

Idąc tym tropem Samsung już w przyszłym roku może ogłosić produkcję chipów 16 Gb w zupełnie nowej technologii, dzięki czemu już niedługo będziemy świadkami zapowiedzi pierwszego smartfona wyposażonego w Snapdragona 830 (nazwa kodowa to prawdopodobnie MSM8998) i 8 GB RAM.

Czy to dużo? Czy to potrzebne? Zastosowanie tak olbrzymiej ilości pamięci w telefonie raczej nie ma sensu. Przeglądanie internetu, Facebooka i oczywiście korzystanie z funkcji dzwonienia nie wymaga aż tyle pamięci podręcznej. Z drugiej strony otwiera to furtkę do produkcji znacznie mocniejszych tabletów, a wtedy laptopy, podobnie jak PC, zejdą na dalszy plan.

Kamil Lewicki

Źródło informacji

android.com.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy