Tańsze SMS-y i internet od lipca

Nieformalnie porozumienie w sprawie dalszego uregulowania cen za rozmowy, SMSy i transmisję danych w roamingu osiągnęli członkowie Parlamentu Europejskiego i Rady.

Teraz obydwie instytucje muszą "podstemplować" to porozumienie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, od lipca będzie można korzystać z obniżonych stawek.

W lipcu ubiegłego roku po długich staraniach Komisja Europejska po raz pierwszy uregulowała ceny rozmów w roamingu. Skutkowało to obniżeniem stawek, które wcześniej były nieprzejrzyste i zróżnicowane w poszczególnych krajach. Trudno było uwierzyć, że odzwierciedlają one rzeczywiste koszty połączenia.

Sukces we wprowadzaniu pierwszych regulacji zachęcił Komisję do prac nad kolejnymi, dotyczącymi nie tylko rozmów, ale także SMS-ów i internetu w roamingu. Porozumienie w tej sprawie osiągnięto wczoraj, a więc stosunkowo szybko.

Reklama

Jeśli chodzi o rozmowy w roamingu, to ustalono następujące stawki maksymalne za połączenia:

- od 1 lipca 2009: maksymalnie 0,43 EUR za minutę (bez VAT) za rozmowę wychodzącą oraz 0,19 EUR za otrzymywaną,

- od 1 lipca 2010: maksymalnie 0,39 EUR za minutę (bez VAT) za rozmowę wychodzącą oraz 0,15 EUR za otrzymywaną,

- od 1 lipca 2011: maksymalnie 0,35 EUR za minutę (bez VAT) za rozmowę wychodzącą oraz 0,11 EUR za otrzymywaną.

Ponadto od 1 lipca 2009 operatorzy będą musieli naliczać należność za rozmowę sekundowo. Będą mogli jednak naliczyć należność za pierwsze 30 sekund rozmowy, nawet jeśli rozmowa będzie krótsza.

Jeśli chodzi o ceny wiadomości SMS, to w tekście porozumienia zawarto maksymalną stawkę 0,11 EUR za wiadomość, bez VAT, która to stawka będzie obowiązywać od 1 lipca 2009.

Usługi transmisji danych w roamingu będą regulowane na poziomie hurtowym. Ceny będą kształtować się następująco:

- od 1 lipca 2009: maksymalnie 1 EUR za megabajt (bez VAT)

- od 1 lipca 2010: maksymalnie 0,80 EUR za megabajt (bez VAT)

- od 1 lipca 2011: maksymalnie 0,50 EUR za megabajt (bez VAT)

Ponadto aby zapobiegać "szokowi rachunkowemu", operatorzy mają udostępnić bezpłatną opcję blokady połączeń po przekroczeniu określonej kwoty rachunku. Klienci będą mogli na życzenie skorzystać z limitu od marca 2010, a w lipcu 2010 limit w wysokości 50 EUR będzie automatycznie dotyczył wszystkich, którzy nie wybiorą innej opcji.

Porozumienie zakłada też, że dostawcy usług będą ostrzegać użytkownika po wykorzystaniu 80% limitu. Po przekroczeniu limitu będzie operator będzie proponował dalsze świadczenie usług, ale jeśli użytkownik nie wyrazi na to zgody, wszystkie usługi w roamingu będą wstrzymywane.

Dalsze prace nad zatwierdzeniem powyższego porozumienia planowane są na kwiecień.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: Internet | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy