Inteligentna odzież z Polski zapobiegnie kontuzjom entuzjastów sportów

Najnowocześniejsza technologia w służbie zdrowiu sportowców? Proszę bardzo! Polska firma Higgsone tworzy specjalną linię odzieży, dzięki której aktywni ludzie będą chronieni przed wszelkiej maści groźnymi kontuzjami.

Inteligentna odzież z Polski zapobiegnie kontuzjom entuzjastów sportów
Inteligentna odzież z Polski zapobiegnie kontuzjom entuzjastów sportówGeekweek

To one zniszczyły świetnie zapowiadające się kariery niezliczonym ilościom sportowców. Inteligentna odzież od Higgsone ma odmienić na lepsze tą smutną rzeczywistość. Technologia ma polegać na specjalnych czujnikach wszytych w stroje sportowe piłkarzy, biegaczy czy koszykarzy. Zadaniem sensorów będzie na bieżąco monitorowanie treningów i stanu zdrowia użytkowników.

Smart-elektronika będzie połączona z dedykowaną aplikacją, która ma uzupełnić jej możliwości. Sztuczna inteligencja będzie monitorowała aktywność sportowców i analizowała cenne dane. Z jej pomocą będzie można zaplanować o wiele wydajniejszy, a zwłaszcza, bezpieczniejszy trening. Technologia ma bazować na ogromnej bazie danych na temat sportowców i treningów. Będzie ona przewidywała możliwość wystąpienia kontuzji i odpowiednio wcześniej przed nią zabezpieczała.

„Zdrowie, w tym konkretnym przypadku zdrowie naszych sportowców, jest to z pewnością obszar, w który warto inwestować środki. Duże nadzieje wiążę z pomysłem, nad którym pracują polscy przedsiębiorcy i naukowcy, a który umożliwia pogłębioną diagnostykę i inteligentną profilaktykę kontuzji. Taki zaawansowany technologicznie strój treningowy po prostu podniesie bezpieczeństwo naszych sportowców” – powiedział Grzegorz Wrochna, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Projekt inteligentnej odzieży od firmy Higgsone wspierany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Technologię tą wybrano do dofinansowania w konkursie Szybka Ścieżka prowadzonym przez NCBR, a finansowanym z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Jego całkowity koszt wynosi 6,78 miliona złotych, a dofinansowanie z POIR wynosi ponad 5 milionów złotych.

Źródło: GeekWeek.pl/Higgsone/NCBR / Fot. Pixabay

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas