Medale olimpijskie z Paryża będą wykonane z fragmentów Wieży Eiffla
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipca. Właśnie przedstawiono projekty medali olimpijskich i paraolimpijskich. Wszystkie zawierają srebrne wstawki wykonane z oryginalnych fragmentów wieży Eiffla.
Francja i Paryż to jedne z ulubionych miejsc podróży turystów, gdzie obowiązkowym punktem jest wieża Eiffla. Sportowcy biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu mieli szansę przywieźć wyjątkową pamiątkę. Każdy z zaprojektowanych na to wydarzenie medali zawiera oryginalny fragment XIX-wiecznej budowli.
Medale olimpijskie z fragmentem wieży Eiffla
W czwartek odsłonięto projekty nowych medali olimpijskich. Organizatorzy igrzysk poinformowali, że okucia usunięte z konstrukcji podczas wcześniejszych renowacji i zakonserwowane przez Société d'Exploitation de la Tour Eiffel, zostały wykorzystane, aby stworzyć centralny element medalu w kształcie sześciokąta foremnego.
Chcieliśmy, aby te medale były naprawdę wyjątkowe, aby nosiły podpis Paryż 2024. Aby to osiągnąć, połączyliśmy najsilniejszy symbol igrzysk, medal, z ostatecznym symbolem Paryża i Francji na całym świecie, Wieżą Eiffla.
Fragmenty paryskiego symbolu zostały pozbawione oryginalnej brązowej farby i wytłoczono na nich symbole Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Za projekt medali odpowiada francuska firma jubilerska Chaumet zlokalizowana na Place Vendôme. Wykonano je w pobliżu, po drugiej stronie Sekwany, w oficjalnej mennicy Francji, Monnaie de Paris, która 100 lat temu produkowała medale na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 roku. Zgodnie ze stosowaną w jubilerstwie tradycyjną techniką, historyczny element utrzymywany jest na miejscu za pomocą sześciu zaczepów - po jednym za każdym rogu.
Jak wszystkie projekty od Igrzysk w Atenach w 2004 roku, na rewersie medalu olimpijskiego znajduje się wizerunek greckiej bogini zwycięstwa, Nike. Jednak Chaumet nieco wyłamał się z tradycyjnego motywu przedstawiając Stadion Panateński, na którym w 1896 roku wznowiono igrzyska olimpijskie, z ateńskim Akropolem z lewej strony i Wieżą Eiffla z drugiej.
W przypadku medali paraolimpijskich zespół projektowy miał większą swobodę, wybierając wzór graficzny przedstawiający widok Wieży Eiffla od dołu. Po obu stronach umieszczono także "Paris 2024" zapisany alfabetem Braille’a, który został wynaleziony przez Francuza Louisa Braille'a w 1824 roku. Linie wygrawerowane wokół krawędzi medali pomagają sportowcom rozróżnić medale dotykiem - od jednej linii w przypadku złota do trzech linii w przypadku brązu.
Do słynnej konstrukcji nawiązuje także grafika umieszczona na wstążkach - niebieska w przypadku medali olimpijskich i czerwona - paraolimpijskich. Patrząc na medale, uwagę zwracają również charakterystyczne promienie rozchodzące się z sześciokątnej wstawki. Motyw promieni słonecznych miał "sprawić, że sportowcy będą świecić jeszcze jaśniej", jak wskazuje Clémentine Massonnat-Schaller, dyrektor kreatywna Chaumet w rozmowie z CNN. Zbliżony wygląd medali olimpijskich i paraolimpijskich mają na celu symboliczne połączenie obu wydarzeń.