5 najniebezpieczniejszych lotnisk. Nawet piloci wymiękają!
Statystycznie podróż samolotem jest najbezpieczniejszą formą przemieszczania się. Są jednak lotniska, gdzie nawet pilotom miękną nogi podczas lądowania. Zrobiliśmy subiektywny ranking pięciu najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie.
Aérodrome de Courchevel, Courchevel, Francja
Oprócz tego, że jest jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie, to również jest najwyżej położonym portem lotniczym w Europie - znajduje się na wysokości 2008 m n.p.m. Lotnisko położone jest w słynnym alpejskim kurorcie, Courchevel, które jest areną zawodów Pucharu Europy w narciarstwie alpejskimi oraz Grand Prix w skokach narciarskich. Pas startowy ma zaledwie 545 metrów długości i posiada... dwa wzniesienia. Zarówno start, jak i lądowanie są szalenie niebezpieczne.
CZYTAJ DALEJ
Juancho E. Yrausquin, Saba, Holenderskie Karaiby
Lotnisko na wyspie Saba ma tylko dwie wady: krótki pas startowy i silne prądy powietrzne. Długość pasa wynosi zaledwie 305 metrów, więc trzeba bardzo dokładnie przyziemiać i mieć wyczucie w czasie startów. Do tego dochodzą zawirowania powietrza wywołane przez okoliczne wzgórza, wiatry tuż nad powierzchnią morza i pył wodny z rozbijających się o skały fal. Mamy komplet niebezpieczeństw, jakie czekają na operujących z tego lotniska pilotów. Niewielki błąd wystarczy, żeby rozbić się o zbocze góry lub wylądować w morzu - pas zaczyna się i kończy skarpą spadającą do wody. Operowanie z tego lotniska przypomina lądowanie na lotniskowcu.
CZYTAJ DALEJ
Lukla, Nepal
Lotnisko Lukla jest uznawane za najniebezpieczniejsze lotnisko na świecie. Otoczone jest górami, więc wiatr hula na wszystkie strony, nosząc samolot niczym zabawkę. Nagłe podmuchy, zmiany pogody, deszcze, śnieżyce, a w dodatku zaledwie półkilometrowy pas kończący się sześciusetmetrową przepaścią, a z drugiej strony stromym szczytem. Tak wygląda codzienność pilotów latających na Lukla. Na tym lotnisku nie można popełnić błędu. Raz rozpoczętej procedury startu, czy lądowania nie można przerwać.
CZYTAJ DALEJ
Port Lotniczy Madera, Portugalia
Międzynarodowy port lotniczy na Maderze umiejscowiony jest w nietypowym miejscu - z jednej strony wznoszą się wysokie góry, a z drugiej rozpościera się ocean. Powoduje to, że nad pasem bardzo często wieją silne wiatry. Sam pas częściowo jest zbudowany na palach wbitych w zbocze i plażę. Lotnisko zyskało złą sławę przez wypadek, który zdarzył się w 1977 roku. Po katastrofie wydłużono pas startowy o 400 metrów, obecnie liczy 1,5 kilometra długości.
CZYTAJ DALEJ
Lotnisko w Gibraltarze
Jest to chyba najbardziej znane z niebezpiecznych lotnisk. Choć w obecnych czasach już nie tak groźne, jak jeszcze przed laty, choć w ciągu ostatnich 15 lat zdarzyły się 2 poważne wypadki, które skutkowały uszkodzeniem samolotów. Lotnisko jest unikalne nie tylko dlatego, że z każdej strony kończy się urwiskiem spadającym do morza, ale też tym, że pas jest przecięty ulicą Winston Churchill Avenue, która prowadzi z miasta do granicy z Hiszpanią. Na skrzyżowaniu jest oczywiście zamontowana sygnalizacja świetlna. Zwróćcie uwagę, jak pilot kontruje podmuchy wiatru.