Blackout dla Europy? Groźna broń Putina w ewentualnej wojnie Rosji z NATO

Co się stanie, jeśli dojdzie do wojny z Ukrainą i Rosjanie zakręcą słynne "kurki z gazem"? Zielona energia Unii Europejskiej to przede wszystkim rosyjski gaz. Eksperci od rynku energii z UE ostrzegają – zachodnia Europa może pogrążyć się w ciemnościach.

Blackout dla Europy? – groźna broń Putina w ewentualnej wojnie Rosji z NATO
Blackout dla Europy? – groźna broń Putina w ewentualnej wojnie Rosji z NATOTwitter

„Blokada dla Rosji systemu SWIFT” kontra „Blackout dla Europy”? Możliwy konflikt Rosji z NATO może przypominać wojny przyszłości, w których kluczowe będą uderzenia w gospodarkę wroga. Władimir Putin ma asa w rękawie – jeśli NATO stanie po stronie Ukrainy, wtedy może wyłączyć w Europie Zachodniej prąd zakręcając kurki z gazem.

Przygotujcie się blackout!

Od ubiegłego roku w zachodnich krajach Unii Europejskiej zaczęły pojawiać kampanie informacyjne finansowane przez rządy o tym, co to jest "blackout" i co robić, kiedy nagle w gniazdku zabraknie prądu. Przykładem może być rząd austriacki, który zlecił produkcję materiałów instruktażowych pt. "Co zrobić, gdy wszystko się skończy". Austriacy mogli się dzięki niej dowiedzieć, że jeśli nagle okaże się, że w gniazdku nie ma prądu, to nie należy wpadać w panikę. Wystarczy czekać na dalsze instrukcje słuchając radia na baterię i zapalić wcześniej zakupione świece. Bardzo ciekawe, że w tej kampanii wzięła udział austriacka minister obrony.

Zapalcie świece, zachowajcie spokój - co robić w wypadku blackoutu
Zapalcie świece, zachowajcie spokój - co robić w wypadku blackoutuYouTube
Pytanie nie brzmi, czy nastąpi poważna przerwa w dostawie prądu, ale kiedy.
Klaudia Tanner, minister obrony Austrii

Identyczna kampania ostrzegająca przed "blackoutem" została pokazana w Niemczech. Była tam instrukcja jak ogrzać pokój przy pomocy świeczek, w jakie towary się zaopatrzyć i co spakować do plecaków. Eksperci od rynku energii z UE ostrzegają, że nie ma mowy tutaj o przypadku.  Kraje unii coraz poważniej biorą pod uwagę, że Rosja w przyszłej wojnie użyje wobec UE potężnej "opcji atomowej" i zakręci kurki z gazem. Dla Zachodniej Europy może oznaczać załamanie się systemu energetycznego, a w konsekwencji brak prądu w domach czyli "blackout".

Rosja: wy nam zablokujecie SWIFT? My zakręcimy kurki z gazem!

Agresja Rosji na Ukrainę może oznaczać poważny konflikt Rosji z NATO, w tym z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli dojdzie do wojny, oprócz działań militarnych prawdopodobna jest wymiana ciosów uderzających w gospodarkę. Stany Zjednoczone i UE już zapowiedziały, że jeśli wojska rosyjskie wejdą na Ukrainę, wtedy w grę wchodzi "opcja atomowa", czyli wyłączenie dla Rosji systemu SWIFT. Za tym niewinnym skrótem kryje się potężna broń, której skutki mogą odczuć praktycznie wszyscy Rosjanie. Kod SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków i jest wykorzystywany przez system bankowy. Jego zablokowanie może oznaczać dramat rosyjskich firm, które prowadzą interesy z zagranicą.

Ale Rosja może mieć na to mocną odpowiedź - zakręcenie kurków z gazem ziemnym przesyłanym do Europy, który stanowi podstawowe paliowo dla elektrowni w UE. To właśnie gaz ziemny jest "zieloną energią", która zastąpiła szkodliwy dla środowiska węgiel (ogniwa fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe są zbyt wrażliwe na pogodę - brak wiatru czy słońca oznacza, że nie produkują energii).

Nie zakręcą, bo zarabiają zbyt dużo?

Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw w rozmowie z Geekweek uważa, że Rosjanie nigdy nie sięgną po gazową "opcję atomową", gdyż im się to nie będzie opłacało.

Moim zdaniem nie będzie żadnego zakręcenia gazowego kurka. Rosjanie nie będą sobie sami strzelać w kolano, gdyż przy obecnych cenach gazu zarabiają na jego imporcie do Europy krocie!
Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw

Brak prądu w gniazdku? Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Kiedy w naszym gniazdku elektrycznym zabraknie prądu najważniejsze, aby nie wpadać w panikę. Warto wcześniej zaopatrzyć się w świece i baterie do latarek. Nasz system energetyczny nadal opiera się na węglu. Jest to oczywiście szkodliwe dla klimatu, ale w wypadku zakręcenia przez Rosję kurków z gazem może okazać się korzystne dla uniknięcia dramatu blackout`u.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas