Co dodatki mówią o tobie?

Dodatki do ubioru w określonych barwach nie tylko zdobią, ale także wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Dobrane z rozmysłem mogą także spełniać praktyczne funkcje.

Psychologowie od dawna zwracają uwagę, że barwy i kształty oddziałują na emocje, a to one w dużej mierze decydują o naszej ocenie rzeczywistości. Mimo to wciąż wielu ludzi, chcąc poprawić swój wygląd, popełnia podstawowe błędy, osiągając niejednokrotnie efekt odwrotny do zamierzonego.

Prestiż, skromność, kreatywność

Coraz częściej rzeczy, które pierwotnie miały tylko funkcję użyteczną, stają się wyznacznikami indywidualnego stylu. Należą do nich m.in. okulary, które oprócz tego, że zdobią, potrafią wiele zmienić w naszym wizerunku. Nosimy indywidualnie dobrane modele korekcyjne, przeciwsłoneczne czy zerówki. W zależności od tego, na co się zdecydujemy, możemy wyglądać bardziej dostojnie, profesjonalnie lub podkreślić swoją osobowość. Do wyboru mamy klasyczne lub fantazyjne oprawkami a także różne barwy szkieł. Nie wszyscy wiedzą, że soczewki okularowe, także te korekcyjne, możemy zabarwić na niemalże dowolny kolor, który - odpowiednio dobrany -  będzie wyrażał nasze usposobienie. Decydując się na taki dodatek, zastanówmy się jednak najpierw, jaki komunikat będziemy za jego pomocą wysyłać do otoczenia:

Reklama

- Kolory pastelowe (np. błękit, seledyn, róż) wyrażają skromność, spokój i równowagę osoby, która je nosi. Szkła w takich kolorach podkreślają oczy podobnie jak makijaż. Barwa ta może jednak być kojarzona z konserwatyzmem albo brakiem kreatywności

- Wszelkie dodatki w intensywnych kolorach, jak np. czerwony, świadczą o entuzjazmie, dynamiczności, pomysłowości i pewności siebie. Dobrze wprowadzać tego typu elementy w zestawieniu z stonowanym ubiorem - wtedy zwrócimy uwagę na naszą kreatywność.

- Ciepłe odcienie budzą zaufanie, podkreślają przyjazne nastawienie

- Odmiany niebieskiego kojarzą się z profesjonalizmem i dobrą komunikacją, dlatego właśnie są tak chętnie wykorzystywane są w świecie biznesu

- Barwy ciemne (szarości, czerń, ciemny brąz) kojarzone są z powagą

Sprawdzone źródła

Musimy również zadbać o to, aby poprawa wizerunku nie odbywała się kosztem naszego zdrowia. Kolorowe okulary - korekcyjne czy zerówki -  powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł.

 - U optyka można wybrać kolor soczewki z palety ponad 60 modeli barwienia, które oferujemy - mówi Monika Krygier z firmy JZO, produkującej soczewki okularowe. - Nawet jeżeli klient przyjdzie do optyka z kartką, na której namalował dowolny kolor soczewki, jaki chciałby mieć w swoich okularach, można bez problemu odtworzyć go na soczewce okularowej - dodaje.

Harmonia formy i treści

Chcąc mieć wpływ na to, jak odbierają nas inni, nie możemy zapominać także o tym, że kształt ozdób i dodatków również nie jest obojętny. Ogólnie można powiedzieć, że im bardziej zdecydowane i ostre są kontury biżuterii czy innych gadżetów, tym mniej łagodnie jawi się osoba, która je nosi. A co wyrażają najpopularniejsze typy oprawek?

- Prostokątne - wskazują na pewność siebie i przebojowość, kojarzone są także z profesjonalizmem. Czasem jednak osoba nosząca je może sprawiać wrażenie agresywnej

- Okrągłe - wysyłają informację o opiekuńczości i dobroduszności ich właściciela

- Rogowe ("kujonki") - mogą kojarzyć się z chaotycznością, nerwowością lub nieporadnością. W związku z tym właściciel może być odbierany jak ktoś, kto potrzebuje opieki innych

Przyjemne z pożytecznym

Wybierając kolor szkieł, dobrze jest wziąć pod uwagę także względy praktyczne. Z pomarańczowego mogą  być zadowolone osoby aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu. Zapewnia on dobrą ochronę przed olśnieniem słonecznym, a jednocześnie odpowiednią przepuszczalność światła w pochmurne dni. Model o barwie zielonożółtej daje rozjaśnienie obserwowanego otoczenia, dlatego dobrze sprawdza się w dni pochmurne i zamglone. Pamiętać trzeba jednak, że szkła niebieskie i żółtawe mogą lekko fałszować kolory sygnalizacji świetlnej. Ciemne odcienie zielonego, brązowego, szarego lub niebieskiego  rekomendowane są do okularów przeciwsłonecznych - zarówno latem, jak i zimą. Wtedy jednak trzeba zadbać o to, aby ich kształt i wielkość skutecznie zasłaniały oczy przed promieniami słonecznymi. W takim przypadku można pomyśleć też o szkłach barwionych gradalnie. Są estetyczne i wygodne w użytkowaniu - na górze ciemniejsze, a na dole rozjaśnione. Dzięki temu chronią wzrok, ale jednocześnie gwarantują wyraźne widzenie - np. można w nich czytać bez zakłóceń.

 


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: okulary | kolory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy