Geje mogą się kochać bez obaw!

Ruch uliczny w Bombaju zatrzymał się, gdy tysiące uczestników parady homoseksualistów gay pride przeszło, nierzadko tańcząc, ulicami miasta.

Na zdj. Hinduski gej bioracy udział w paradzie w Bombaju
Na zdj. Hinduski gej bioracy udział w paradzie w BombajuAFP

- Naszym problemem, z którym stykamy się zarówno w domu, jak i miejscu pracy i wszędzie indziej, jest homofobia. Społeczeństwo nas nie akceptuje. To jest nasza największa bolączka - dlatego właśnie tu jesteśmy - mówi Ganesh Rauf, uczestnik parady gay pride.

Dla wielu parada stała się okazją do świętowania niedawnego orzeczenia Sądu Najwyższego w Delhi, który zniósł liczące sobie 149 lat prawo zakazujące homoseksualnych stosunków płciowych.

Indie to kraj o wielkim sercu

- W tym roku nie ma protestu. W tym roku świętujemy. Machina poszła w ruch, od teraz będzie już tylko lepiej. Jestem o tym przekonany, bo Indie to kraj o wielkim sercu - tłumaczy

Kumar Iyer, wizażysta i drag quween o pseudonimie "Dolly":.

Mimo kolorów i dźwięków, które opanowały tego dnia ulice Bombaju, Indie pozostają społecznie konserwatywnym i głęboko religijnym krajem. I nie każdy wierzy, że jest w nim miejsce dla podobnych imprez.

Rzucaja swoją orientację ludziom w twarz

- Publiczne demonstrowanie takich rzeczy, w obecności dzieci, innych osób zadających pytania, to po prostu rzucanie swojej orientacji ludziom w twarz. To po prostu bezpodstawne narzucanie swojej filozofii innym, bezradnym w takiej sytuacji - Joseph Dias, sekretarz generalny Świeckiego Forum Katolików Indii.

Gej w Indiach to outsider

Inicjatorzy parady poświęcili całe miesiące na ćwiczenia i organizację imprezy. By wyjść na ulice, musieli znaleźć też w sobie spore pokłady pewności siebie. Wielu ma świadomość, że geje w Indiach wciąż są postrzegani jako outsiderzy.

- Tak, uprzedzenia istnieją, i będą nadal obecne w społeczeństwie. Zniesienie paragrafu 377 nie zmieni rzeczywistości z dnia na dzień. Będziemy musieli uwrażliwić społeczeństwo. Moim zdaniem, zanim ludzie nas zrozumieją, upłynie kolejnych dziesięć lat - mówi Pallav Patankar, fundacja Humsafar Trust działająca na rzecz ochrony zdrowia osób o orientacji homoseksualnej.

Mimo, iż na co dzień doświadczają sprzeciwu i uprzedzeń, uczestnicy gay pride na ulicach Bombaju wykorzystali paradę, by pokazać, że gejowska społeczność w Indiach istnieje - i nie uda się jej uciszyć.

Tłum. Katarzyna Kasińska na podst. AFP

Zobacz film:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas