Jeden z najdziwaczniejszych wieżowców w Holandii właśnie został otwarty

W Amsterdamie został oficjalnie otwarty wieżowiec MVRDV Valley, który swoim kanciastym wyglądem przypomina góry. Tak prezentuje się przyszłość budownictwa.

Wieżowiec został zaprojektowany przez holenderskie studio MVRDV dla dewelopera EDGE. Budynek ma 75 000 metrów kwadratowych powierzchni i zawiera 200 mieszkań, a także biura i restauracje. Stumetrowa inwestycja powstała w amsterdamskiej dzielnicy Zuidas. Jak mówi Winy Mass z MVRDV budynek został zaprojektowany jako "symfonia życia".

Dodaje także: - Zamiast jednoznacznego centrum biznesowego, to miejsce wzdłuż Beethovenstraat w Amsterdamie jest teraz symfonią życia - ludzie pracują, ale także grillują na swoich tarasach, a goście odpoczywają w Valley, robią zakupy, jedzą kolację przy ulicy. Valley jest pierwszym krokiem w kierunku przekształcenia tej części Amsterdamu w bardziej zielone, gęstsze i bardziej ludzkie miasto.

Reklama

Na stronie projektanta można przeczytać: "Inspirowany geologią, pokryty roślinami wieżowiec Valley wyróżnia się w amsterdamskiej dzielnicy Zuidas trzema wieżami o wysokości 67, 81 i 100 metrów oraz spektakularnymi apartamentami. Nazwany najlepszym nowym wieżowcem na świecie w konkursie Emporis Skyscraper Awards 2021, budynek wyróżnia się na kilka sposobów: po pierwsze, łączy biura, sklepy, catering, obiekty kulturalne i apartamenty w jednym budynku; po drugie, w przeciwieństwie do zamkniętych budynków w innych częściach Zuidas, zielona dolina, która wije się między wieżami na czwartym i piątym piętrze, jest dostępna dla wszystkich".

Wieżowiec Valley w Holandii

Budynek składa się z trzech połączonych ze sobą wież o różnych wysokościach. Każda z nich posiada przeszkloną fasadę, a także boku składające się z wielu balkonów i tarasów. Ma się wrażenie, że nakładają się one na siebie.

Studio MVRDV w ten sposób pisze o swoim projekcie: "Jest to konstrukcja o wielu twarzach; na zewnętrznych krawędziach budynku znajduje się skorupa z gładkiego lustrzanego szkła, która wpisuje się w kontekst dzielnicy biznesowej. Wewnątrz tej skorupy budynek ma zupełnie inny, bardziej zachęcający naturalny wygląd, jakby szklany blok rozpadł się, odsłaniając skaliste ściany wewnątrz pełne naturalnego kamienia i zieleni."

Dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi cyfrowych architekci stworzyli mieszkania tak, że każde ma wystarczającą ilość światła. Powstał w ten sposób pozornie losowy wzór z tarasów, które są pokryte 40 000 kamiennymi płytkami. Budynek posiada także aż 370 specjalnych obszarów zielonych na 27 piętrach, gdzie posadzono około 13 500 roślin. Można tu również znaleźć ogólnodostępny park.

- Ta część Amsterdamu obecnie przekształca się z wyłącznie biznesowej dzielnicy w bardziej dynamiczną część miasta, w której znajdują się domy mieszkalne i różnego rodzaju obiekty. Ten wyjątkowy budynek jest doskonałym przykładem na pokazanie tego, co jest możliwe w zakresie wysokiej jakości i zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego w Holandii. Cieszę się, że jest to piękny dodatek do panoramy Amsterdamu - mówi Reinier van Dantzig, radny ds. mieszkalnictwa i rozwoju w gminie Amsterdam.

Studio MVRDV nie zwalnia tempa i projektuje kolejny postrzępiony wieżowiec, tym razem w Chinach. Oasis Towers ma składać się z dwóch drapaczy chmur, których fasady mają przypominać klify.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Holandia | Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy