Kampania społeczna przeciw handlowi ludźmi

18 października na terenie województwa małopolskiego rozpoczęła się kampania społeczna mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na zjawisko handlu dziećmi w Polsce.

Krakowskie Centrum Pomocy Prawnej pomaga także cudzoziemcom
Krakowskie Centrum Pomocy Prawnej pomaga także cudzoziemcomGetty Images/Flash Press Media

Kampanię zorganizowało, przy pomocy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć. Centrum jest pozarządową organizacją pożytku publicznego założoną w 2002 przez absolwentów Wydziału Prawa UJ.

Bezpłatna pomoc

Priorytetem Centrum jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej potrzebującym, w szczególności osobom zagrożonym wykluczeniem i dyskryminowanym, w tym uchodźcom i innym cudzoziemcom poszukującym w Polsce ochrony przed prześladowaniem i naruszeniem fundamentalnych praw człowieka.

Centrum wraz z Fundacją "La Strada" prowadzi działania prewencyjne i interwencyjne wobec ofiar handlu ludźmi, realizuje monitoringi przestrzegania praw człowieka oraz kampanie społeczne na rzecz tolerancji i przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii, na rzecz uchodźców oraz uświadamiające zagrożenia wynikłe z handlu ludźmi.

Pomoc cudzoziemcom

Od 2003 r. do chwili obecnej Centrum jest wyłącznym partnerem wykonawczym UNHCR w Polsce. Centrum, świadcząc pomoc prawną w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy, ośrodkach strzeżonych i aresztach na terenie całego kraju, jest jedyną organizacją w Polsce o tak szerokim zakresie działania i nieprzerwanie udzielającą pomoc prawną w tak dużej liczbie ośrodków.

Uwrażliwienie społeczeństwa

Celem trwającej do końca listopada kampanii jest zwrócenie uwagi i zwiększenie świadomości mieszkańców Krakowa i mieszkańców innych miast województwa małopolskiego na temat zjawiska handlu dziećmi, w tym wykorzystywania małoletnich do żebractwa.

W ramach kampanii zostaną przygotowane ulotki informujące o handlu dziećmi w Polsce oraz materiały informacyjne o zjawisku handlu dziećmi i zagrożeniach z nim związanych.

Materiały udostępnione przez Centrum Pomocy Prawnej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas