Kluczowy składnik życia właśnie odkryty w kosmosie. Naukowcy w szoku
Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy nowy związek węgla w kosmosie. Naukowcy twierdzą, że to przełomowe odkrycie.
Międzynarodowy zespół naukowców, wykorzystując Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, po raz pierwszy w historii odkrył nowy związek węgla w kosmosie. Chodzi o cząsteczkę określaną jako kation metylowy (CH3+).
Cząsteczka jest o tyle istotna, że przyczynia się do tworzenia bardziej skomplikowanych i złożonych cząstek bazujących na węglu. Cząstki CH3+ zostały odnalezione w układzie gwiezdnym d203-506, który znajduje się w Mgławicy Oriona około 1350 lat świetlnych od nas - jest to stosunkowo młody system, któremu towarzyszy dysk protoplanetarny.
Naukowcy nie mogą uwierzyć, że udało im się odkryć taką cząsteczkę. Podkreślają, że jej identyfikacja jest kamieniem milowym w zrozumieniu pochodzenia i potencjalnego istnienia życia we Wszechświecie. Związki węgla są głównymi elementami budulcowymi znanych nam form życia, dlatego też właśnie na nich naukowcy się skupiają podczas skanowania kosmosu. Jak twierdzi NASA, niezwykłe możliwości poznawcze Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba znacząco przyczyniły się do wspomnianego sukcesu.
Dr Marie-Aline Martin-Drumel z Uniwersytetu Paris-Saclay we Francji powiedziała: - To odkrycie potwierdza nie tylko niewiarygodną czułość Webba, ale także postulowane centralne znaczenie CH3+ w chemii międzygwiazdowej.
Gwiazda D203-506 jest niewielkich rozmiarów czerwonym karłem, a sam system doświadcza intensywnego promieniowania ultrafioletowego z sąsiednich gorących i masywnych gwiazd. Naukowcy twierdzą, że większość dysków, które tworzą planety, przechodzi "fazę silnego promieniowania UV".
Dlatego też odkrycie CH3+ w tej części kosmosu jest dla specjalistów zaskoczeniem. Według powszechnej opinii złożone cząsteczki organiczne powinny ulec rozpadowi lub przekształceniom. Naukowcy zauważyli także, że istnieją duże różnice między cząsteczkami występującymi w dyskach protoplanetarnych a cząsteczkami notowanymi w układzie d-203-506. Główną różnicą jest brak wykrywalnych sygnatur wodnych.
Jak powiedział Olivier Berné z Narodowego Centrum Badań Naukowych w Tuluzie we Francji: - To wyraźnie pokazuje, że promieniowanie ultrafioletowe może całkowicie zmienić chemię dysku protoplanetarnego [...] może także faktycznie odgrywać kluczową rolę we wczesnych etapach chemicznych początków życia.