Krowy jak zebry? Nowy sposób na ugryzienia końskich much
Końskie muchy atakujące krowy są realnym problemem dla rolników. Latające szkodniki mogą wpłynąć na zmniejszenie mleczności krów. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, czy pomalowanie krów w paski podobne jak u zebry zmniejszy ilość ugryzień bydła przez owady.
Zespół naukowców wybrał do badania sześć krów i namalował na nich czarno-białe lub czarne paski. Część niewielkiego stada pozostawiono bez żadnych ingerencji. Następnie badacze robili zdjęcia pomalowanych i niepomalowanych krów, zliczając liczbę ugryzień na bieżąco oraz obserwując reakcje zwierząt.
Podczas gdy niepomalowane krowy i krowy z czarnymi paskami były gryzione przez końskie muchy ponad 110 razy w ciągu 30 minut, czarno-białe krowy otrzymały ugryzień mniej niż 60 w tym samym czasie. Jest to prawie 50% mniej ugryzień!
Dlaczego czarno-białe krowy łatwiej odpierają atak końskich much? Owady rzadziej lądują na takich krowach z powodu zaburzonej percepcji, która wynika z polaryzacji światła na czarno-białych pasiastych powierzchniach. Muchy wtedy dosłownie nie potrafią zwolnić i wręcz odbijają się od krowy.
Naukowcy podczas badania chcieli mieć pewność, czy na pewno czarno-białe paski "odstraszają" muchy. Równie dobrze można przecież przypuścić, że owady zwyczajnie nie polubiły zapachu farby zastosowanej na krowach.
Jak się okazało zapach, czy nawet smak farby nie mają w tym względzie znaczenia, ponieważ krowy pomalowane w czarne paski były gryzione z taką samą intensywnością jak niepomalowane. Zatem najważniejszym kluczem do rozwiązania problemu stały się kolory.
W świecie przyrody znamy przynajmniej jeden przykład ewolucyjnego dostosowania do obrony przeciwko owadom. Mowa o zebrach, które zainspirowały japońskich naukowców do przeprowadzenia tego badania. Paski afrykańskich zwierząt mają m.in. funkcję odpierającą atak gryzących much.
Czy praktyka malowania krów w czarno-białe paski przyjmie się wkrótce wśród rolników, którzy będą chcieli jeszcze bardziej dbać o swoje stada? Końskie muchy powodują, że krowy zużywają ogromne ilości energii na tupanie kopytami czy przepychanie się w stadzie. W rezultacie doznają one nierzadko ciężki obrażeń.
To wszystko sprawia, że spada mleczność krów, a więc maleją zyski rolników. Gdyby na całym świecie zastosowano "nowe malowanie" krów, to cały sektor rolniczy zaoszczędziłby miliardy dolarów.
Może okazać się, że takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze niż używanie tradycyjnych pestycydów na owady, ale również ekologiczne. Paski są nietoksyczne dla zwierząt i dla środowiska.
Przeczytaj też:Krowy karmione wodorostami wydzielają mniej metanuMięso krowy z lasu smaczniejsze? Zbadają to polscy naukowcy