Reklama

Lęk przed lataniem można pokonać

I to nawet w 95 proc. przypadków - twierdzą portugalscy specjaliści. By latać bez strachu wystarczą trzy dni i nieco ponad tysiąc euro.

Eksperci z dziedziny medycyny i pilotażu prowadzą w Portugalii terapie ośmielające do latania samolotami. Leczenie, które bazuje na rozmowach z psychologami, psychiatrami oraz pilotami, prowadzone jest przez zespoły w ramach programu pt. "Latać bez strachu".

"Oszukiwanie" strachu

Zdaniem Cristiny Albuquerque, psycholog z portugalskiego zespołu "Latać bez strachu", najbardziej typowymi zachowaniami osób z fobiami lotniczymi jest przyspieszone bicie serca, duszności, problemy żołądkowe i zaburzenia snu.

- Symptomy te mogą pojawić się już na kilka dni przed wejściem na pokład samolotu. Dodatkowo mogą im towarzyszyć też katastrofalne myśli. Najnowsze badania dowodzą, że jedna trzecia pasażerów linii lotniczych na świecie podróżuje w przestworzach wykazując, którąś z oznak fobii. Co piąty pasażer, aby "oszukać" strach sięga po alkohol lub środki farmakologiczne - powiedziała Cristina Albuquerque.

Reklama

Według portugalskich statystyk, zespoły psychologów i pilotów lotnictwa leczą skutecznie już 95 proc. przypadków osób z fobiami lotniczymi.

Lot na początku i na końcu terapii

W trakcie trzydniowej terapii eksperci próbują także rozmawiać o przeszłości pasażerów bojących się latania. "Bardzo często obawy przed podróżowaniem w przestworzach mają swoje podłoże w innych lękach wyniesionych z przeszłości. Niekiedy sięgamy do historii życia pasażera, aby zrozumieć jego zachowania w powietrzu" - dodała przedstawicielka zespołu "Latać bez strachu".

Trzydniowe terapie dla osób z fobiami lotniczymi w Portugalii rozpoczynają się i kończą lotem. Ocena zaburzeń psychologicznych związanych z lataniem kosztuje 200 euro, zaś sama terapia - 900 euro.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: euro | latanie | lęk | samolot | leczenie | fobia | strach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy