Mroczny przyboczny słynnej dziewicy

Seryjny morderca to popularny bohater dreszczowców. Fakty są jednak mroczniejsze od fikcji, a morderczymi rekordzistami okazują się uprawiające czarną magię postacie historyczne.

Gilles de Rais
Gilles de RaisMWMedia

De Rais początkowo działał, by tak rzec, po stronie dobra. To bohater średniowiecznej Francji, jeden z kapitanów Dziewicy Orleańskiej, świętej Joanny d'Arc. Czarnej magii de Rais zaczął oddawać się wkrótce po tym, gdy Joannę uznano za heretyczkę i spalono na stosie w Rouen, w roku 1431.

Gilles de Rais uniknął konsekwencji wynikłych ze związków z Joanną d'Arc i dzięki rodzinnym koneksjom objął wysoki urząd -

Oddałem się pod opiekę demonowi i czarnej magii, bowiem pragnąłem wiedzy, potęgi i bogactw"

Osiągnąwszy "wiek Chrystusowy" zajął się jednak praktykowaniem czarnej magii. W 1438 r. najbliższym kompanem Gillesa stał się pewien tajemniczy Włoch, podający się za księdza Franciszek Prelati. Prelati potrafił przywoływać demona o imieniu Barron, który zapewniać miał bogactwo, władzę i sławę.

Barron domagał się jednak za swe usługi ofiar z ludzi. Praktyki te opisane zostały drobiazgowo w zachowanych do dziś dokumentach procesowych.

Seryjny zabójca de Rais nie uszedł sprawiedliwości, mimo że zajmował w państwie wysoką pozycję. Jak podają akta sądowe, Gilles de Rais

oddał się w opiekę demonowi

- Oddałem się pod opiekę demonowi i czarnej magii, bowiem pragnąłem wiedzy, potęgi i bogactw - wyznał konetabl Francji w trakcie przesłuchań. Zastanawiające, że to, czego chciał od demona Gilles de Rais, właściwie i tak już posiadał.

26 października 1440 r. w Nantes, de Rais oraz kilku służących pomagających w porwaniach, obrzędach i wieńczących je mordach, zostali straceni. Gillesa de Rais powieszono, po czym jego zwłoki zostały spalone. Co zaskakujące, Włoch Prelati uniknął kary. Co prawda złożył zeznania przed sądem, jednak nim proces dobiegł końca, domniemany ksiądz zniknął z więzienia i słuch o nim zaginął...

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas