Narodziny żmii. Nagranie uchwyciło niespotykane zjawisko

Żmije są jajożyworodnymi gadami, które wydają nawet 5-15 młodych na świat /Olena Khudiakova/ Ukrinform/Barcroft Media /Getty Images
Reklama

Bardzo rzadko można obserwować narodziny węża. Taka sztuka udała się brytyjskiemu fotografowi Dominicowi Grevesowi, który uchwycił magiczny moment wyklucia się żmii z worka owodniowego.

Na nagraniu możemy zauważyć, jak mała żmija wije się jeszcze przez chwilę w worku owodniowym, po czym przebija błonę i zaczerpuje po raz pierwszy świeżego powietrza.

- Widzieliśmy dorosłą samicę leżącą na wrzosowisku, która oddaliła się, gdy nas zauważyła - tak opisuje sytuację Dominic Graves - Wkrótce potem zobaczyliśmy małego węża wijącego się w przezroczystym worku owodniowym w miejscu, w którym wcześniej leżała samica. Po kilku minutach żmija przebiła się przez błonę i podążyła za matką.

Niesamowite i rzadko spotykane zjawisko nagrano w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Surrey znajdującym się kilkanaście kilometrów na południe od Londynu.

Reklama

Żmije w Polsce

Żmije, a dokładnie żmije zygzakowate, są jedynym gatunkiem jadowitego węża w Polsce. Są one jajożyworodne, co oznacza, że matki inkubują jaja wewnętrznie, a następie rodzą żywe młode, które przez pierwsze kilka chwil jeszcze przebywają w worku owodniowym.

Jad żmii zygzakowatej nie jest niebezpieczny dla dorosłego, zdrowego człowieka. Tylko dzieci i osoby starsze z chorobami układu krążeniowego powinny wystrzegać się kontaktu z tym gadem.

Żmije zwykle nie atakują pierwsze. Kiedy poczują się zagrożone, uciekają. Występują najczęściej na polanach, łąkach lub na obrzeżach lasu. W Polsce są one pod ochroną.

Przeczytaj też:

7000 lat wcześniej niż uważano - dokonano ważnego odkrycia

Na Marsie odnotowano trzy najsilniejsze trzęsienia ziemi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | Wąż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy