Niezwykłe zastosowanie bananowej skórki
Brazylijscy naukowcy z Universidade Federal de Sao Carlos odkryli niezwykłe właściwości bananowych skórek: skutecznie oczyszczają one wodę z metali ciężkich. Co więcej, radzą sobie z tym o wiele lepiej niż specjalne środki chemiczne i są o wiele zdrowsze dla środowiska!
Współcześnie istnieją różne systemy oczyszczania wody, ale żaden z nich nie jest do końca odpowiedni. Środki chemiczne są drogie i często same bywają toksyczne, natomiast naturalne "filtry", takie jak trociny, łupinki z orzeszków ziemnych czy trzcina cukrowa, nie są zbyt skuteczne.
Lepsze od chemikaliów
Naukowcom z Brazylii udało się jednak przezwyciężyć te problemy. Wymieszali oni zanieczyszczoną wodę z wysuszonymi, sproszkowanymi skórkami bananów. Okazało się, że banany radziły sobie z metalami ciężkimi dużo lepiej niż inne stosowane do tej pory materiały.
Miedź usuwały o 200-300 proc. skuteczniej niż tradycyjnie do tego używane łupiny orzeszków ziemnych, trociny, glina czy obsydian, ołów - o 312 proc. lepiej niż perlit, 89 proc. lepiej niż trociny i 42 proc. lepiej niż łupiny orzeszków ziemnych. W dodatku można je było stosować aż 11 razy bez utraty właściwości. Oznacza to, że nowa metoda jest o wiele skuteczniejsza nawet od chemikaliów!
Badania trwają
Dobroczynne działanie bananów może jednak znacznie wykraczać poza usuwanie z wody metali ciężkich. Trwają badania nad zastosowaniem zawartych w owocu lektyn przy ochronie przed wirusem HIV.
Bananowej skórki można też użyć do bardziej prozaicznych czynności - polerowania liści roślin doniczkowych oraz pielęgnacji skórzanych butów.