Atak Iranu na bazę Al Udeid. Skuteczna akcja Patriotów
Siły irańskie wystrzeliły pociski rakietowe w kierunku największej amerykańskiej bazy wojskowej na Bliskim Wschodzie, rozpoczynając operację "Zapowiedź Zwycięstwa". Według amerykańskich oficjeli, żaden z pocisków nie wyrządził szkód. Skuteczną obronę przed nimi zapewniły systemy Patriot. Tłumaczymy, jak działa ta tarcza antyrakietowa na Bliskim Wschodzie.

Spis treści:
"Zapowiedź Zwycięstwa". Irańska odpowiedź na bombardowanie nuklearnych placówek
Po ataku z wykorzystaniem amerykańskich bombowców B-2 Spirit na infrastrukturę nuklearną w Iranie, władze w Teheranie zapowiedziały wielki odwet na USA. Takim ma być operacja "Zapowiedź Zwycięstwa".
Jak podały władze USA, irańska akcja polegała na zaatakowaniu bazy lotniczej Al Udeid 20 kilometrów na południowy zachód od Dohy - stolicy Kataru. To największa amerykańska placówka wojskowa w regionie. Służy jako siedziba Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) i stanowi wspólne miejsce bazowania dla Sił Powietrznych Kataru i Stanów Zjednoczonych. Według informacji z 2017 roku stacjonowało tam wtedy około 10 000-11 000 żołnierzy oraz blisko 100 samolotów i dronów.
Nie ma potwierdzonych informacji o stratach lub ofiarach śmiertelnych. Amerykanie wskazują przy tym, że żaden irański pocisk nie uderzył w bazę. Agencja Reuters podaje, że nie było żadnego ataku na bazy amerykańskie poza tej w Katarze.
Katarczycy ogłaszają sukces w obronie bazy Al Udeid
Do sieci trafiły liczne nagrania, pokazujące zarówno przelot irańskich pocisków balistycznych, jak i odpowiedź obrony powietrznej. Możemy zauważyć m.in. użycie do obrony systemów średniego zasięgu Patriot. Katarskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że to ich zasoby zestrzeliły wszystkie pociski, które zagrażały bazie Al Udeid. Jak wskazuje analityk obronności Colby Badhwar, armia Kataru posiada 11 baterii Patriotów.
Patriot. Oto obrońca amerykańskich baz na Bliskim Wschodzie
Typowa bateria systemu Patriot składa się z ośmiu wyrzutni pocisków rakietowych. Każda może mieć różną liczbę kontenerów w zależności od tego, jakie pociski przechowuje. Podstawowo Patriot wykorzystuje efektory rodzin PAC-2 (cztery pociski na wyrzutnię) i PAC-3 (osiem pocisków na wyrzutnię), same podlegające różnym modyfikacjom i wyznaczające wersje samego systemu.
Z pierwszej obecnie stosowane są najliczniej PAC-2 GEM-T/C, wywodzące się jeszcze z pocisków powstałych w latach 90. wykorzystywane do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących. Są standardowymi pociskami z głowicami zbliżeniowymi o masie około 84 kilogramów, które detonują ładunek tuż przy celu. Mają zasięg około 160 kilometrów i mogą niszczyć cele na pułapie do 32 kilometrów. Do naprowadzania wykorzystują metodę TVM (Track-Via-Missile). Po naprowadzeniu na cel pocisk pasywnie namierza cel, gdy jest on oświetlany przez naziemny radar.
PAC-3 to natomiast nowocześniejsze efektory, które posiadają naprowadzanie aktywne. Wykorzystują technikę bezpośredniego trafienia w cel, co wywołuje na tyle dużą siłę kinetyczną, aby go rozerwać. Mają przy tym zasięg około 45 kilometrów i do pułapu 20 kilometrów przy przechwytywaniu pocisku balistycznego. PAC-3 są przystosowane specjalnie do niszczenia pocisków balistycznych i manewrujących, mogąc stanowić ostatnią linię obrony. Warto dodać, że obecnie stosowana jest najnowsza odmiana PAC-3 o oznaczeniu MSE ( Missile Segment Enhancement) i to ten pocisk został użyty do obrony bazy Al Udeid. Posiada powiększony napęd, wzmacniacz oraz inne ulepszenia w naprowadzaniu, strukturze i oprogramowaniu. Przy przechwytywaniu pocisku balistycznego PAC-3 MSE ma zasięg do 60 kilometrów i pułapu do 36 kilometrów.
Siła systemu Patriot nie bierze się tylko z pocisków
Patriot to olbrzymi system, na który oprócz samych wyrzutni składa się wiele elementów. Jednym z ważniejszych jest radar. Podstawowo jest to AN/MPQ-65, który pozwala na kontrolę nieba w odległości 100-150 kilometrów, mogąc śledzić aż 100 celów jednocześnie. Zarówno wyszukuje cele, jak i naprowadza na nie pociski. Za wyznaczanie celów Patriota odpowiada centrum dowodzenia (ECS). W nim monitorowane są dane zebrane przez radar i podane im przez maszt.