Non-Essentiel: 20 dni w sześcianie z pleksi dla sztuki i kultury

Pandemia koronawirusa wywróciła nasz świat do góry nogami i sprowokowała wielu ludzi do dziwnych zachowań. Francuski artysta Gaetan Marron chcąc zwrócić na to uwagę, sam postanowił zrobić coś niecodziennego i... zamknął się w niewielkim sześcianie ze szkła akrylowego na 20 dni.

Artysta zamknął się w małym obiekcie na 20 dni
Artysta zamknął się w małym obiekcie na 20 dniAP/Associated PressEast News

Trwający już prawie rok kryzys związany z epidemią COVID-19, a przede wszystkim konieczność izolacji i ograniczenie działalności większości elementów życia społecznego, daje się nam mocno we znaki.

Aby podkreślić trudy lockdownu, braku interakcji pomiędzy ludźmi, a przede wszystkim zadać pytanie o rolę sztuki i kultury w dobie pandemii (przynajmniej sam podał taki powód), francuski artysta Gaetan Marron zorganizował osobliwy performance, który nazwał "Non-Essentiel", czyli “nie-kluczowy" bądź “nie-pierwszej potrzeby" (od kluczowych zawodów czy artykułów pierwszej potrzeby).

W jednej z galerii handlowych o nazwie Les Docks w Marsylii na południu Francji postawił szceścian z pleksi o ścianach długości dwóch metrów, w którym zamknął się na 20 dni.

Jego tymczasowy domek był przezroczyste, więc ludzie odwiedzający centrum handlowe mogli go zobaczyć, porozmawiać z nim i zostawić jedzenie. To ostatnie było dość istotnym elementem całego projektu, bo Francuz postanowił, że będzie żywił się tylko tym, co zostawią mu inni.

"Wirus każdemu z nas coś odebrał" - uważa MarronAP/Associated PressEast News

Wiadomo, jakie pytanie od razu przychodzi wszystkim do głowy, więc spieszymy z odpowiedzią: jeśli chodzi o potrzeby sanitarne w kubiku znajdowała się jedynie niewielka umywalka. Kiedy Marron potrzebował skorzystać z toalety, wychodził na chwilę i korzystał z “normalnej" łazienki w galerii. Wywieszał wtedy kartkę z przeprosinami i informacją o tym, że zaraz wraca.

Artysta przez cały czas miał do dyspozycji telewizor, ekspres do kawy, tablet, telefon, tablicę do rysowania i pokaźny stos książek. Jak przyznaje najbardziej brakowało mu jednak kontaktu z ludźmi.

- Wydaje mi się, że współczesna kultura i sztuka uratowały nas podczas tego lockdownu - mówi Francuz w wywiadach. - Bez nich wszystko byłoby o wiele trudniejsze do zniesienia. Mam wrażenie, że wszystko, co ludzkie i społeczne powoli znika za sprawą pandemii. Większość z nas, czy tego chce czy nie, czuje smutek i przybicie tym, że wirus zabrał nam ogromną część naszego życia.

Projekt Marrona odbił się we francuskich mediach szerokim echem. O nietypowej izolacji Francuza pisał m.in. "Le Parisien". W sieci nie brakuje komentarzy wyrażających podziw dla jego pomysłu i determinacji, choć znajdą się i takie mówiące o tym, że próbuje zdobyć sławę w każdy, możliwy sposób...

----------------------------------------Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas