Oto klucz do życiowej satysfakcji

Twórcza praca zarówno w domu, jak i w życiu zawodowym jest kluczem do życiowej satysfakcji i odnalezienia sensu - wynika z badań socjologów. Co zatem robić? Chwytać śrubokręt lub młotek do ręki i działać!

majster
majstermateriały prasowe
Majsterkowanie pomaga spełnić się życiowomateriały prasowe

- Majsterkowanie, na Zachodzie znane jako do-it-yourself miało swój początek w czasach kryzysu i zawsze przypomina o sobie, kiedy taki kryzys następuje. Kryzys ten mógł mieć różne nacechowanie. Mógł być gospodarczy, kiedy z braku przedmiotów musieliśmy je wykonywać sami. Kryzys finansowy, kiedy z powodu braku pieniędzy na fachowca sami podjęliśmy się naprawy. Kryzys osobowości, kiedy zmęczeni tworzeniem wirtualnych rzeczy, zapragnęliśmy stworzyć coś realnego. Kryzys w związku, kiedy w ramach przeprosin stworzyliśmy coś niepowtarzalnego dla drugiej osoby - tłumaczy socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Potrzeba tworzenia szczególnie silna jest u mężczyzn, dla których najważniejsza jest samorealizacja. Satysfakcję i poczucie spełnienia daje im ciekawa, twórcza praca. Niestety, wykonywany zawód nie zawsze jest związany z pasją.

Mężczyznom do szczęścia potrzeba wyzwań, a współczesne kobiety nie zamierzają zostać w tyle. Kiedy trzeba wykonać drobną naprawę aż 42 proc. kobiet deklaruje, że chętnie zrobi to samodzielnie. Mężczyźni nadal mają na tym polu przewagę, bo aż 83 proc. panów również podejmuje się takiego zadania.

Ogółem 62 proc. badanych odpowiedziało, że sami wykonują drobne naprawy. Wymaga to większego wysiłku, ale przynosi większą satysfakcję i pozwala ograniczyć wydatki.Dla kobiet sensem życia jest najczęściej udany związek - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Dremel.

Okazuje się, że majsterkowanie może stać się płaszczyzną porozumienia obydwu płci lub receptą na kryzys w związku. Wykonując wspólnie naprawy domowych sprzętów, partnerzy mają okazję naprawić też swoje relacje - tego zdania jest blisko 70 proc. biorących udział w badaniu kobiet i ponad dwie trzecie ankietowanych mężczyzn.

Ich zdaniem majsterkowanie zbliża do siebie partnerów i uczy współpracy.Jak kobiety i mężczyźni dzielą się pracami domowymi, lub też jak się im wydaje, co należy do ich obowiązków? Panie zdecydowanie częściej dekorują sprzęty lub pomieszczenia. Potrafią też malować ściany i składać meble, lecz nie biorą się za naprawę samochodu.

Mężczyźni natomiast wskazują, że to zwykle oni składają meble, malują ściany, wykonują drobne naprawy sprzętów elektronicznych czy aut. Kreatywnym domowym zajęciem, które zacieśni relacje pomiędzy partnerami może być tworzenie i renowacja domowych sprzętów ponieważ i mężczyźni i kobiety podejmują się tego z entuzjazmem.

- W dzisiejszym świecie majsterkowanie to nie tylko radzenie sobie z przeciwnościami losu i szansa na oszczędzenie pieniędzy, to również hobby, forma spędzania wolnego czasu, to bezkosztowy luksus, na który każdy z nas może sobie pozwolić - mówi dr Tomasz Sobierajski.

Okazuje się bowiem, że majsterkowanie, które niegdyś było jedynie użyteczne teraz również nas uszczęśliwia. Daje satysfakcję, bo okazuje się, że w czasach, w których mamy fachowców od wszystkiego nadal jesteśmy w stanie poradzić sobie z drobnymi, codziennymi wyzwaniami.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas