Pływający hotel w Katarze. Wielka budowa ruszyła

Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar są pionierami w obmyślaniu innowacyjnych projektów, na widok których możemy chwycić się za głowę. W tym drugim zaczęła powstawać budowla, jakiej jeszcze świat nie widział. Będzie to pływający hotel, który pod względem energetycznym będzie samowystarczalny. Źródłem energii będzie obracający się wokół własnej osi główny korpus hotelu. Za projektem stoi tureckie biuro architektoniczne HAADS.

Od kilku lat widoczny jest wyraźny wyścig pomiędzy ZEA i Katarem pod względem coraz to nowszych rozwiązań technologicznych lub bardziej luksusowych inwestycji, które przyciągną setki tysięcy turystów oraz biznesmenów.

Luksusowy hotel u brzegów Kataru ma docelowo dysponować 152 pokojami. Ma nie tylko generować na swoje potrzeby energię elektryczną, ale także przetwarzać wielokrotnie wodę opadową.

Jaką energią będzie "napędzany" ten szalony pomysł? Hotel będzie niejako zawieszony w toni wodnej i działać będzie w formie samoładującego się dynama. Pływy morskie na katarskim wybrzeżu oraz turbiny wiatrowe będą alternatywnymi źródłami energii.

Reklama

Oczywiście cała konstrukcja będzie pokryta inteligentnymi systemami elektronicznymi, które będą sterować całym hotelem, aby w sposób optymalny pobierał i zużywał energię. Będzie to obiekt w 100 proc. całkowicie ekologiczny i niepozostawiający żadnego śladu węglowego w przyrodzie. Taka jest przynajmniej opinia pomysłodawców i budowniczych.

Czy gościom będzie kręciło się w głowie od ciągłego obrotu wokół własnej osi? Niespecjalnie, ponieważ przewiduje się, że hotel wykona pełen obrót 360 stopni w ciągu 24 godzin. Choroby morskiej raczej się tam nie nabawimy.

Hotel nie będzie odbiegał standardem luksusu od innych pięciogwiazdowych obiektów w tej części świata, co nie oznacza, że pobyt w nim będzie niewiele kosztował. W środku skorzystamy z takich atrakcji, jak odkryty basen, spa, siłownia czy pole do minigolfa.

Ukończenie budowy planuje się na 2025 rok. Niestety, wybierając się do Kataru na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku, nie uda jeszcze się nam skorzystać z usług tego pływającego dobytku. Organizatorzy imprezy rozwiewają jednak nasze smutki, bo w niedalekiej okolicy już działa 16 innych, nowoczesnych pływających hoteli czekających na swoich gości.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katar | turystyka | wyjazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy