Powódź: To musisz wiedzieć!
Jeżeli mieszkasz w pobliżu strumienia, rzeki czy poniżej zapory wodnej - koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami. Straż pożarna i wojsko radzą, jak zachować się, kiedy wielkiej wody jeszcze nie widać oraz w sytuacji, gdy zalewa ci dobytek całego życia.
Nawet przy największym wysiłku, mobilizacji społeczeństwa i jego służb, nie da się powstrzymać siły żywiołu. Zastosowanie się do poniższych rad pozwoli ci uratować to, co najcenniejsze: życie. Zarówno twoje, twoich bliskich, jak i zwierząt. Przy odrobinie szczęścia uratujesz także swój dobytek.
Najważniejsze: zachowaj spokój
To samo dotyczy zwierząt i samochodów. Odśwież sobie także wiedzę z podstawówki o sygnałach alarmowych. Najczęściej o niebezpieczeństwie informuje dźwięk syreny alarmowej, gongu czy także kościelne dzwony.
W oczekiwaniu na powódź
Zrób zapasy niepsującej się żywności i wody butelkowanej. Nie zapominaj o lekarstwach, które przyjmujesz. Przygotuj także dom: zabezpiecz drzwi , piwnice i wszelkie miejsca, do których woda może się łatwo dostać, np. garaż.
Strażacy sugerują, by zgromadzić odpowiednią liczbę worków z piaskiem oraz folii. Przyda się latarka z zapasem baterii i świeczki. Póki jest prąd, monituj sytuację pogodową w mediach. Warto także mieć małe radio na baterie, które będzie odbierało program lokalnej stacji radiowej w sytuacji, gdy zostaniesz odcięty przez wodę.
Cenniejsze rzeczy wnieś na wyższe kondygnacje budynku. W blokach będziesz musiał zapewne poprosić o pomoc sąsiadów. Meble i przedmioty, których nie jesteś w stanie przenieść, zabezpiecz w taki sposób, by nie mogła zabrać ich woda. Pamiętaj także, by w bezpieczne miejsce przenieść swoje łóżko, by powódź nie zastała cię we śnie.
Zwróć uwagę na to, by z posesji usunąć wszelkie przedmioty, które może zabrać woda. W szczególności zadbaj o środki, które mogłyby zanieczyścić środowisko, takie jak nawozy sztuczne czy chemikalia.
Samochód zaparkuj na możliwie najwyżej położonym terenie. Nie zapomnij także o zwierzętach - inwentarz należy zaprowadzić w bezpieczne miejsce i zapewnić karmę i wodę. Gdy fala powodziowa nadejdzie znienacka, staraj się przynajmniej odwiązać zwierzęta, bo tylko w ten sposób będą miały szanse uratowania się.
Dzieci wyposaż w kartkę z imieniem i nazwiskiem oraz twoimi danymi, z numerem kontaktowym. Przed tym, jak opuścisz dom, odłącz wszelkie urządzenia elektryczne z gniazdek, wyłącz bezpieczniki, zakręć zawór gazu, a także - w razie możliwości - zamknij zasuwy sieci kanalizacyjnej i zatkaj kratki ściekowe.
Gdy ewakuujesz się samochodem, jedź tylko po drogach wyznaczonych przez policję, nie ryzykuj ugrzęźnięcia lub zatopienia auta na niesprawdzonych szlakach.
W sytuacji, kiedy na opuszczenie domu jest już za późno, ponownie: zachowaj spokój i przenieś się na wyższa kondygnację! Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentów, pieniędzy, cennych przedmiotów, ubrania, żywności, wody butelkowanej, lekarstw, latarki i radia na baterie. Słuchaj komunikatów i czekaj na ratunek.
Nie próbuj samemu chodzić czy pływać w wodzie - to szalenie niebezpieczne. Nawet z pozoru spokojna woda może się błyskawicznie zamienić w rwący potok. Poza tym, pod lustrem brudnej wody nie widać rozmaitych przeszkód, np. otwartej studzienki. W ogóle staraj się unikać kontaktu z wodą powodziową, a już na pewno jej nie pij!
Jeżeli chcesz opuścić miejsce, w którym się obecnie znajdujesz, pokaż załodze śmigłowca ratowniczego flagę (płachtę) białą. Gdy natomiast potrzebujesz pomocy lekarza - czerwoną. Jeżeli prosisz, by dostarczyć ci jedzenie i picie - wywieś materiał niebieski .
W sytuacji, gdy nie masz niczego, co mogłoby ci posłużyć za flagi sygnalizacyjne, porozumiesz się z pilotem śmigłowca przybierając charakterystyczną pozę. Kiedy potrzebujesz pomocy - stań wyprostowany z rękoma uniesionymi do góry, tak, by twoje ciało przypominało literę "Y". Kiedy jesteś na dachu możesz także namalować lub ułożyć się z pozostałymi osobami w literę "V" (co będzie oznaczało, że oczekujesz pomocy) lub "X", gdy konieczna jest interwencja lekarza.
Zanim zaczniesz cokolwiek sprzątać, zrób dokumentację fotograficzną zniszczonego dobytku. Łatwiej ci będzie wtedy walczyć o odszkodowanie. Nie pij wody z kranu, nawet po przegotowaniu - może być zanieczyszczona. Wyrzuć także całą znalezioną żywność.
Nie przeszkadzaj
Nie traktuj powodzi jak widowiska. Obserwowanie niecodziennego stanu rzeki jest może zajmującym zajęciem, ale zastanów się, czy twoja obecność w takim miejscu jest potrzebna. Chodząc po wałach przeciwpowodziowych dodatkowo je nadwyrężasz, a pamiętaj, że wytrzymałość wału ziemnego wynosi tylko kilka godzin dużego naporu wody. Potem zaczyna on przesiąkać i przepuszczać wodę. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić nawet do jego pęknięcia. Jeżeli chcesz pomóc, zgłoś się do lokalnych centrów zarządzania kryzysowego.
Marcin Wójcik