Powstała wódka na bazie... fusów z kawy

Portugalski Uniwersytet Minho finalizuje działania służące wprowadzeniu do sprzedaży napoju alkoholowego wyprodukowanego na bazie fusów kawy. Nowy trunek przypomina wódkę.

fusy
fusy123RF/PICSEL
Z fusów może powstać całkiem dobra wódka
Z fusów może powstać całkiem dobra wódka123RF/PICSEL

Prace nad technologią przetwarzania odpadków kawy na alkohol prowadzone były od początku ub.r. w laboratoriach uczelni w Bradze. Z początkiem tego roku rozpoczęto starania o komercjalizację napoju, ktry nie posiada jeszcze nazwy.

Jak powiedziała koordynatorka prac zespołu badawczego dr Solange Mussatto, produkt uzyskany przez naukowców z Uniwersytetu Minho jest pierwszym napojem wprodukowanym bezpośrednio z fusów kawy.

- Resztki kawy mają bardzo dużą wartość handlową ponieważ odpadki stanowią aż 80 proc. ziarna kawowego. Niestety, przez wiele lat uczeni nie potrafili dobrze wykorzystać tych walorów - dodała Solange Mussatto.

Badaczka przypomniała, że nowy produkt jest destylatem o zawartości 40 proc. etanolu oraz aromatu kawowego. Podkreśliła, że jego produkcja, z uwagi na użycie odpadków, różni się zasadniczo od wyrobu likierów bezpośrednio z ziaren kawy.

- Nasz napój powstał w efekcie rozpuszczenia wysuszonych fusów kawy w gotującej się wodzie. Następnie substancja ta została wzbogacona o cukier i drożdże w celu jej fermentacji. Choć proces ten wydaje się niezwykle prosty, to jednak w skali przemysłowej istnieje problem z zapewnieniem dużych ilości nieskażonych odpadkw kawowych o wysokiej jakości - wyjaśniła dr Mussatto.

Przedstawicielka portugalskiej uczelni ujawniła, że po opantentowaniu napoju wyrabianego na bazie kawowych fusów uniwersytet rozpoczął rozmowy z firmami zainteresowanymi wprowadzeniem oryginalnego trunku na rynek.

Technologia opracowana przez portugalskich naukowców dostrzeżona została już przez międzynarodowych badaczy, a magazyn "Time" zaliczył ją do 25 największych odkryć minionego roku.

Nad zagospodarowaniem fusów z kawy pracują też uczeni lizbońskiego Uniwersytetu Nowego we współpracy z producentem kawy spółką Delta Cafes. Kierownictwo portugalskiej firmy szacuje, że co roku gromadzi ona 20 tys. ton kawowych fusów.

Głównym celem współpracy, na bazie projektu o nazwie ReThink, jest zbieranie z portugalskich zakładów gastronomicznych odpadków kawy, suszenie ich, a następnie kierowanie jak surowca do przemysłu kosmetycznego, energetycznego i rolnictwa.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas