Pterozaury latały za koło podbiegunowe? Paleontolodzy mają dowody

Naukowcy odkryli najstarsze kości pterozaurów w Australii. Oprócz tego sugerują, że stworzenia te regularnie latały w przeszłości za koło podbiegunowe. W jakim celu to robiły?

Paleontolodzy podczas badań w Dinosaur Cove w Australii odkryli szczątki pterozaurów, które datowane są na 107 milionów lat. Jak wskazują specjaliści, ten fragment kontynentu leżał wówczas "wewnątrz koła podbiegunowego", co z kolei powodowało, że część powierzchni nie zaznawała promieni słonecznych przez wiele tygodni. Naukowcy nie są pewni, dlaczego te latające dinozaury latały za koło podbiegunowe - ich obecność w tym miejscu może świadczyć, że migrowały tu lub hibernowały. 

W kredzie (okres geologiczny) południowa część Australii znajdowała się znacznie dalej na południe od swojej obecnej lokalizacji, z kolei druga, północna część znajdowała się w umiarkowanych szerokościach geograficznych i była domem dla pterozaurów.

Reklama

Odkrycie naukowców włącza się w dyskusję dotyczącą zasięgu występowania dinozaurów oraz kwestię dotyczącą tego, czy dinozaury były rzeczywiście ciepłokrwiste. Odnalezione szczątki są kośćmi dorosłego i młodocianego pterozaura oraz zmiażdżoną częścią skrzydła młodszego osobnika. Ponadto są to pierwsze szczątki młodych pterozaurów odnalezione na tym kontynencie. Naukowcy sądzą, że dorosłe osobniki miały rozpiętość skrzydeł wynoszącą około 2 metry. Niestety badacze na podstawie skromnych śladów, nie mogli określić, do którego  konkretnie gatunku przynależą szczątki.

Jak powiedziała Adele Pentland z Curtin University dla IFLScience: - Nie jestem pewna, czy hibernacja jest realna dla pterozaurów, ponieważ miały one wysokie tempo metabolizmu. Żaden artykuł, który przeczytałam, nie sugerował hibernacji, ale niewiele kości tych zwierząt znaleziono na tych szerokościach geograficznych, tylko trzy kości z Antarktydy.

Badacze sugerują, że z powodu migracji zwierzęta znalazły się za kołem podbiegunowym. Jak dodała Pentland dla IFLScience: -  będzie tylko kwestią czasu, zanim będziemy w stanie ustalić, czy pterozaury migrowały na północ podczas surowych zim, aby się rozmnażać, czy też przystosowały się do warunków polarnych. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pomoże naukowcom lepiej zrozumieć te tajemnicze latające gady -. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Historical Biology.

Latające dinozaury, czyli pterozaury

Pterozaury żyły na naszej planecie od późnego triasu do końca kredy, czyli od 230 do 65,5 mln lat temu. Zwierzęta te były pierwszymi aktywnie latającymi kręgowcami na Ziemi i jednocześnie największymi latającymi zwierzętami odkrytymi przez ludzi. W ciągu całego swego istnienia zdążyły skolonizować wszystkie kontynenty i wyewoluować w wiele różnorodnych gatunków. Do tej pory zostało określonych 120 gatunków, z czego najmniejszy miał wielkość wróbla, a największy miał rozpiętość skrzydeł dochodzącą do ponad 12 metrów. Dla porównania skrzydła amerykańskiego myśliwca F-16 mają rozpiętość niecałych 10 metrów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | Australia | dinozaury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy