Reklama

Pustynna żaba deszczowa. Ten ryk wywoła tylko jedną reakcję

Breviceps macrops zaskakuje swoim nietypowym krzykiem /WikimediaCommons /domena publiczna

Reklama

Jak sama nazwa mówi, zobaczymy ją na pustyniach, a jak okaże się, że podczas nieoczekiwanego spotkania będzie zezłoszczona, to wyda z siebie „ryk”, który być może naturalnego drapieżnika przestraszy, ale u człowieka wywoła raczej śmiech. Ta nietypowa żaba jest ewenementem na skalę światową.

W przeciwieństwie do pozostałych gatunków, pustynna żaba deszczowa (Breviceps macrops) nie zamieszkuje terenów podmokłych, bagien, ani lasów. Upodobała sobie ona tereny pustynne w południowej i wschodniej Afryce. Jak wiadomo, żaby potrzebują wody na swojej skórze.

Skąd zatem wziąć ją na suchej, pozbawionej rzek i jezior pustyni? Z piasku! Breviceps macrops po prostu zagrzebuje się w piasku, z którego pobiera wilgoć. Potrafi ona niekiedy zakopać się nawet na 20 cm w głąb ziemi.

Nie tylko umiejętności przetrwania w niesprzyjającym klimacie są tym, co przeważyło o sławie naszej żaby. Kiedy ją usłyszymy, wówczas zrozumiemy całą "słodycz" z nią związaną.

Reklama

Krzyk bojowy pustynnej żaby deszczowej jest tak naprawdę piskiem przypominającym nam odgłos plastikowej, żółtej kaczuszki kąpielowej.

Ryk żaby możemy usłyszeć tylko wtedy, gdy jest ona mocno zdenerwowana i chce drapieżnika odstraszyć. W środowisku naturalnym zapewne ta taktyka się sprawdza, ale na człowieka uroczy pisk raczej zadziała odwrotnie. Ponadto płaz w trakcie wydawania odgłosów mocno się nadyma, wyglądając dla człowieka bardziej jak przyjemna zabawka pluszowa, niż groźny przeciwnik gotów nas zaatakować.

W internecie można znaleźć wiele nagrań dokumentujących zaskakujący ryk tej niewielkiej żaby. Jedno z nich obejrzało aż 17 milionów internautów z całego świata! 

Miejmy nadzieję, że rosnąca popularność pustynnej żaby deszczowej przełoży się także na zwiększoną troskę na nią. Niestety jej tereny bytowania w południowej Afryce są regularnie degradowane przez kopalnie wydobywające złoża diamentów i miedzi. Ponadto niekontrolowanie rozrastająca się zabudowa mieszkaniowa także wpływa na znacznie ograniczenie siedlisk tego niezwykle cennego płaza.

Przeczytaj też:

Podziemny raj Słowenii! Polacy pokochali to miejsce!

O co chodzi w aferze "żabkowej"?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | żaby | pustynia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy