Sczerstwiały pączek na Marsie? Łazik dokonał niezwykłego odkrycia
Okazuje się, że powierzchnia Marsa jest wręcz usiana dziwnymi i niepowtarzalnymi skałami. Po odkryciu „książki kosmitów”, marsjańskiego niedźwiedzia, czy ogona smoka, przyszła kolej na… pączka?
Sieć obiegło kolejne tajemnicze zdjęcie z Czerwonej Planety. Tym razem łazik Perseverance uchwycił intrygujący widok. Otóż uwiecznił ogromną skałę w kształcie... amerykańskiego donuta. Internauci już wskazują, że starożytni kosmici musieli go zgubić podczas przechadzki po Marsie, a zapomniany pączek po prostu...sczerstwiał.
Naukowcy mają swoje wyjaśnienie, czym jest nowoodkryta skała - ich teoria również jest "kosmiczna". Według badaczy z Instytutu Search for ExtraTerrestrial Intelligence (SETI) w Mountain View w Kalifornii w USA głaz może być meteorytem, który w przeszłości spadł na powierzchnię Marsa wraz z innymi, licznymi i mniejszymi fragmentami.
Zdjęcie marsjańskiego pączka zostało wykonane 23 czerwca za pomocą SuperCam Remote Micro-Imager. Na fotografii widoczna jest duża ciemna skała z charakterystyczną dziurą w środku. Obok niej znajduje się wiele podobnych kamieni o podobnym kolorze.
Wcześniej na powierzchni Czerwonej Planety odnaleziono skałę, która przypominała otwartą książkę, ogon smoka z kolcami, a także wizerunek niedźwiedzia, który był widoczny dopiero z lotu ptaka. Warto wspomnieć także o tajemniczych marsjańskich drzwiach "prowadzących do podziemi planety" - zdjęcie wywołało niemałe poruszenie na świecie w poprzednim roku. Ponadto "marsjańskim klasykiem" jest również Marsjańska Twarz, która przez wielu nadal jest postrzegana jako dzieło obcej cywilizacji.
Za dostrzeganie znanych nam kształtów lub twarzy w miejscach, gdzie ich tak naprawdę nie ma, odpowiedzialna jest pareidolia. Złudzenia tworzą się za sprawą działania mechanizmów neuronalnych, z które z kolei powiązane są z interpretowaniem i przetwarzaniem obrazów.
Łazik Perseverance ujawnia tajemnice Czerwonej Planety
Głównym zadaniem łazika Perseverance jest badanie Marsa i szukanie oznak dawnego życia na tej planecie. W trakcie swojej podróży po naszym kosmicznym sąsiedzie sprzęt analizuje marsjańskie skały i glebę. Urządzenie znajduje się w kraterze Jezero, w którym kiedyś znajdowało się jezioro wypełnione wodą. W tym miejscu można także znaleźć olbrzymią deltę rzeczną.
Łazik posiada zaawansowane i specjalistyczne instrumenty naukowe i posługuje się najnowszą kosmiczną technologią. Dzięki tym przyrządom bada m.in. klimat i geologię planety, by ujawnić, jakie warunki środowiskowe panowały na Marsie w przeszłości i czy były one odpowiednie dla rozwoju potencjalnego życia.