Słynna Mona Lisa obrzucona tortem! Skandal w Luwrze

Michał Rolecki

Michał Rolecki

Aktualizacja

Mężczyzna przebrany za kobietę na wózku inwalidzkim rzucił tortem w Monę Lisę, słynny obraz Leonarda da Vinci w paryskim Luwrze. Nie wiadomo, dlaczego to zrobił.

Historia i tajemnice obrazu "Mona Lisa" do dzisiaj zaprzątają głowę badaczom
Historia i tajemnice obrazu "Mona Lisa" do dzisiaj zaprzątają głowę badaczomwikipedia.pldomena publiczna

Mona Lisa, słynny obraz Leonarda da Vinci, który znajduje się w paryskim Luwrze, została dziś obrzucona tortem. Czynu dokonał mężczyzna, przebrany za kobietę na wózku inwalidzkim. Mężczyzna szybko został usunięty przez ochronę, zajście nagrali zwiedzający muzeum.

Mona Lisa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł na świecie. Rzut tortem jej nie zaszkodzi, bo obraz chroni szyba. Personel muzeum szybko zaczął ją czyścić.

Nie wiadomo, dlaczego mężczyzna postanowił rzucić tortem w słynny obraz Leonadra da Vinci. Świadkowie twierdzą, że próbował przedtem robić szybę. Bez skutku, jest bowiem kuloodporna.

Mona Lisa czyli Gioconda - jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie

Mona Lisa to olejny obraz namalowany na topolowej desce przez Leonarda da Vinci, najsłynniejszego malarza włoskiego renesansu. Obraz powstał w latach 1503-1507. W 1797 r. trafił do paryskiego Luwru, jest własnością rządu Francji.

Tytuł obrazu pochodzi od słowa mona, które w dialekcie toskańskim jest skrótem od tytułu ma donna ("moja pani") oraz imienia kobiety, którą przedstawia. Jest to prawdopodobnie Lisa Gherardini, żona Francesca Gioconda, który zamówił jej portret u da Vinciego. Stąd też i obraz znany jest jako La Gioconda, od nazwiska rodu.

Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych obrazów renesansu. Gdy gościł na wystawie w Waszyngtonie w 1962 roku, został ubezpieczony na kwotę 100 milionów dolarów. Jest wart prawdopodobnie dużo więcej, choćby z racji tego, że to jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i najczęściej parodiowanych) obrazów na świecie.

Monę Lisę próbowano już uszkodzić wcześniej. W 1956 r. jeden z gości muzeum rzucił w obraz kamieniem. Po kolejnych próbach obraz zabezpieczono kuloodporną szybą.

Motyl i Globus: Propaganda na mapach świata...INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas