Sztuczna inteligencja ożywia obrazy słynnych malarzy. Artystyczny DeepFake

Aktualizacja

Pewnie większość z Was nie raz zastanawiała się, jak naprawdę wyglądały osoby, które zostały uwiecznione na obrazach przez słynnych malarzy. Z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji teraz możemy zobaczyć je w ruchu.

Oto artystyczny DeepFake. Sztuczna inteligencja ożywia obrazy słynnych malarzy
Oto artystyczny DeepFake. Sztuczna inteligencja ożywia obrazy słynnych malarzyGeekweek

Denis Shiryaev postanowił ożywić obrazy, za pomocą kilku najnowszych technologii DeepFake. Wśród nich znalazły się: DAIN, ESRGAN i First Order Model. Efekt pracy z nimi bardzo zaskakuje. Pewnie będziecie mieli mieszane uczucia, ale animowane twarze rozpalają wyobraźnię. W końcu w trakcie malowania obrazu przez wielkich artystów, świat nie był czarno-biały, a muzy były żywymi ludźmi, zatem poruszały się.

Shiryaev ożywił dla nas takie dzieła jak: Mona Lisa, Narodziny Wenus, Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem, Dama z gronostajem, Dziewczyna z perłą, Nocna straż czy Amerykański gotyk. Warto tutaj podkreślić, że sztuczna inteligencja nie miała prostego zadania. Musiała odwzorować twarze muz na podstawie danych pozyskanych z samego malowidła, a nie zdjęć.

Specjaliści od technologii DeepFake uważają, że z pomocą AI w przyszłości będziemy mogli nie tylko ożywić stare zdjęcia i filmy, nadając im zupełnie nowego wymiaru, ale również tworzyć zupełnie nowe od podstaw z osobami z naszych rodzin i znajomych, których już z nami nie ma.

Źródło: GeekWeek.pl/Denis Shiryaev / Fot. Denis Shiryaev

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas