To będzie pierwszy tego typu budynek w Warszawie. Jest pozwolenie na budowę

Niedługo ruszy realizacja projektu pracowni Ambient - drewnianego biurowca. To pierwszy tego typu obiekt o przeznaczeniu biurowym w stolicy i jeden z nielicznych w Polsce. Nietypowy budynek zostanie wzniesiony na Ursynowie przy ulicy Poleczki. Stanie on w kompleksie biznesowym Poleczki Park.

Czterokondygnacyjny biurowiec w konstrukcji drewnianej stanie na Ursynowie
Czterokondygnacyjny biurowiec w konstrukcji drewnianej stanie na UrsynowieAmbientmateriały prasowe

Pozwolenie na budowę dla pierwszego biurowca w technologii drewnianej w Warszawie to już fakt. Zaprojektowany przez pracownię Ambient budynek czterokondygnacyjny w technologii drewnianej stanie na Ursynowie. To pierwszy taki biurowiec w portfolio pracowni, ale jednocześnie kolejny realizowany przez Ambient projekt w konstrukcji drewnianej. Właśnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej. Czym będzie się charakteryzował nowy projekt?

Wymagająca specyfika

Budynek biurowy, który stanie w Poleczki Park, zaprojektowany został przez pracownię Ambient. Inwestorem jest natomiast firma UBM Development Polska. Jest to pierwszy w Warszawie czterokondygnacyjny biurowiec w technologii drewnianej, który uzyskał  pozwolenie na budowę.

- To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe - mówi Magdalena Pios, autorka projektu.

Drewno, płyty, prefabrykaty

Jak wyjaśnia pracownia, obiekt będzie wysoki na 16 metrów i zaoferuje 9,3 tys. m kw. powierzchni najmu. Zostanie on zrealizowany z wykorzystaniem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym.

To drugi projekt pracowni, który zakłada realizację konstrukcji drewnianej. Pierwszy dotyczył biblioteki - jej budowa dobiega końca.Ambientmateriały prasowe

Podziemna część biurowca zostanie jednak wykonana z żelbetu, również na parterze oraz w paru innych miejscach znajdą się elementu z tego materiału. W ogólnym ujęciu budynek zaprojektowano jednak tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko, zapewniają architekci z pracowni Ambient.

- Zastosowanie drewna, zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Wprowadzono także szereg rozwiązań służących redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania: ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, instalację fotowoltaiczną. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej, wspierające bioróżnorodność - przekazuje pracownia.

Drugi taki projekt pracowni

Biurowiec w Poleczki Park to kolejny projekt w konstrukcji drewnianej w portfolio pracowni Ambient. Właśnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej. Inwestorem w tym przypadku jest miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka. Drewniana biblioteka została już doceniona - budynek wyróżniono w kategorii "Najlepszy projekt ekologiczny" w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023.

Dobiega końca budowa innego projektu biura Ambient - drewnianej bibliotekiAmbientmateriały prasowe

Pracownia odpowiedzialna za oba projekty twierdzi, że ich koncepcja opiera się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego architekci powinni ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko.

- Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji - przekonuje Magdalena Pios, założycielka pracowni. - Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: zaczynając od doboru materiałów, poprzez fazę użytkowania, myśląc także, jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni - komentuje specjalistka.

Ukraina. Muzycy w mundurach podnoszą morale ukraińskich żołnierzyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas