Wiecznie gapisz się w smartfon? Ten ranking cię pocieszy

Posiadacze telefonów komórkowych w Ameryce Południowej połowę dnia spędzają na serfowaniu w internecie, a najwięcej czasu na gry komputerowe poświęcają mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. To nie jedyne niespodzianki, które przyniósł pierwszy światowy ranking narodów, które są najbardziej uzależnione od telefonów komórkowych.

To pierwsze globalne badanie dotyczące używania telefonów komórkowych przez wszystkich ludzi na świecie. Firma DataReportal przeprowadziła je na podstawie ogólnie dostępnych danych, które gromadzą popularne aplikacje monitorujące aktywność posiadaczy telefonów komórkowych. Dzięki temu powstał niezwykły ranking narodów najbardziej uzależnionych od telefonów komórkowych. Okazuje się, że krajem, w którym mieszkańcy aż 32,53 procent swojego czasu spędzają na używaniu aplikacji w swoim smartfonie, są Filipiny. Na drugim miejscu jest Brazylia (32,4 procent), a na trzecim Republika Południowej Afryki (31,5 procent). 

Reklama

Autorzy raportu byli zaskoczeni, że w pierwszej dwudziestce zabrakło np. Chińczyków, gdzie jest prawie miliard użytkowników smartfonów. Okazało się, że mieszkańcy Państwa Środka spędzają "jedynie" 19,54 procent swojego czasu na przeglądanie treści w swoim smartfonie.

Ranking krajów, których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu z telefonem komórkowym w ręku: 

  1. Filipiny
  2. Brazylia
  3. RPA
  4. Tajlandia
  5. Argentyna
  6. Indonezja
  7. Chile
  8. Kolumbia
  9. Meksyk
  10. Turcja
  11. Malezja
  12. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  13. Rumunia
  14. Arabia Saudyjska
  15. Tajwan
  16. Indie
  17. Portugalia
  18. Rosja
  19. Izrael
  20. USA

Tablety i komputery

Firma DataReportal zrobiła także podobny ranking dla użytkowników komputerów i tabletów. Tu absolutnym liderem jest Republika Południowej Afryki, a w pierwszej trójce jest także Brazylia i Filipiny. Okazuje się, że przed ekranem komputera lub tabletu mieszkańcy RPA spędzają ponad połowę swojego dnia (56,61 procent).

Ranking krajów, których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu przed komputerem (lub tabletem):

  1. Republika Południowej Afryki 58,21%
  2. Brazylia 56,61%
  3. Filipiny 54,44%
  4. Argentyna 53,80%
  5. Kolumbia 53,20%
  6. Chile 51,59%
  7. Meksyk 48,60%
  8. Tajlandia 48,56%
  9. Rosja 48,01%
  10. Malezja 47,34%

Badanie przynosi wiele innych niespodzianek. Przykładem może być dalekie miejsce Japonii, której mieszkańcy spędzają przed ekranem komputera czy laptopa 21,7 procent swojego czasu.

W podsumowaniu raportu jego autorzy z firmy DataReportal ostrzegli, że smartfony stwarzają ryzyko uzależnienia od mediów społecznościowych, gier i innych aplikacji. To może prowadzić do zmniejszenia zdolności koncentracji, problemów z komunikacją międzyludzką oraz osłabienia relacji z bliskimi.

Pierwszy światowy ranking narodów najwięcej korzystających z telefonów komórkowych nie przyniósł odpowiedzi na pytanie, jaki procent mieszkańców poszczególnych krajów może rzeczywiście cierpieć na tzw. fonoholizm. Tak fachowo nazywa się uzależnienie od korzystania z telefonu komórkowego.

Objawy uzależnienia się od telefonów komórkowych:

  • spędzanie dużej ilości czasu w ciągu dnia na korzystaniu z telefonu
  • odczuwanie przymusu wykonywania połączeń lub pisania wiadomości tekstowych
  • nieustanne zerkanie na ekran telefonu komórkowego
  • ograniczenie realnych spotkań z rodziną i znajomymi oraz kontaktowanie się z nimi wyłącznie za pomocą telefonu
  • zaniedbywanie swoich obowiązków
  • zrezygnowanie z innych form aktywności i możliwości spędzania wolnego czasu na rzecz telefonu komórkowego
  • strach przed samotnością
  • pogorszenie nastroju (a nawet agresja) w sytuacji, gdy niemożliwe jest korzystanie z telefonu komórkowego

W czasach nieustannego rozwoju technologii telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Chociaż korzystanie z nich przynosi wiele korzyści warto pamiętać, że potrafią także uzależniać.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | telefony | ranking | świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy