Zaskrzecz jak mewa! Najdziwniejsze Mistrzostwa Europy

Ambitni adepci sztuki naśladowania odgłosów mew z całej Europy zebrali się ostatnio w Adinkerke w Belgii. Przybyli tu, aby stanąć do rywalizacji o zwycięstwo w pierwszych w historii Mistrzostwach Europy w Skrzeczeniu jak mewa.

Uczestnicy konkursu potraktowali sprawę na poważnie. Efekt, trzeba przyznać, jest całkiem niezły
Uczestnicy konkursu potraktowali sprawę na poważnie. Efekt, trzeba przyznać, jest całkiem niezłyYouTube

Uważasz, że twoje hobby jest oryginalne? Możliwe, że jesteś w błędzie. Nie masz żadnego ciekawego? Oto propozycja godna uwagi.

I nie jest to żaden żart, bo dziwaczne wydarzenie, jakim były Mistrzostwa Europy w Skrzeczeniu jak mewa przyciągnęły wielu uczestników. Podczas naśladowania nadmorskich ptaków musieli "połączyć się ze swoją wewnętrzną mewą zarówno wokalnie jak i psychicznie".

Oczywiście dokonania dźwiękowe były najważniejsze - za naśladowanie skrzeków wydawanych przez mewy można było uzyskać maksymalnie 15 punktów. Ale w puli było do zgarnięcia dodatkowych 5 za zrobienie show i udawanie mewy ruchami, gestami czy w inny sposób. To zależało już tylko od inwencji twórczej zawodników.

Niektórzy poruszali więc rękami udając, że są to skrzydła, inni zakładali czapki w kształcie dziobów, a nawet całe kostiumy przebierając się za mewy.

Brzmi śmiesznie, ale cel ich organizacji Mistrzostw był całkiem poważny.

Chodziło o poprawienie wizerunku mew jako takich. Ogólnie ptaki nie cieszą się dobrą opinią. Jest ich coraz więcej i stają się nieznośnym utrapieniem dla ludzi odwiedzających plaże w Belgii.

- Udawanie mewy brzmi i wygląda durnowato, ale to prawdziwa nauka - mówi Jan Seys, naukowiec z Instytutu Morskiego we Flandrii i juror konkursku. - Żeby zrobić to na poważnie, trzeba poświęcić dużo czasu na obserwację. Inaczej to niemożliwe, aby osiągnąć taki poziom.

Jak widać i słychać na filmie z zawodów, uczestnicy naprawdę się przyłożyli - efekt jest dość autentyczny. Z jednej strony można się śmiać, ale z drugiej nie można odmówić talentu i ciężkiej pracy. Zawsze coś.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas