Zostań mistrzem Europy już w te wakacje. Wyjątkowa gra czeka!

Chcielibyście zostać mistrzami Europy w jakiejś grze lub sporcie? Jeżeli tak, to macie ku temu doprawdy wyjątkową okazję. Już w lipcu tego roku w Warszawie odbędą się 7. Mistrzostwa Europy w grze Mölkky. To niebywała okazja do tego, aby zawalczyć medal. Czym jednak jest Mölkky?

Co to jest Mölkky? Zasady wyjątkowej gry

Mölkky to gra polegająca na rzucaniu specjalnym drewnianym palikiem (zbijakiem) w kierunku dwunastu drewnianych kręgli. Każdy z nich ma przypisaną wartość punktową. Celem gry jest uzyskanie przez zawodnika 50 punktów. Haczyk polega na tym, że przekroczenie tej bariery powoduje reset punktowych zdobyczy do poziomu 25.

Gra Mölkky została stworzona w 1996 roku i pochodzi z Finlandii. Jej autorem jest firma Lahden Paikka. Sam pomysł na grę został zaczerpnięty z innej, bardziej tradycyjnej rozrywki nazywanej kyykkä. Ta wymagała jednak od graczy znacznie większej siły fizycznej z uwagi na wielkość wykorzystywanego do gry kija lub korzenia.

Reklama

Choć może się to wydawać proste, to zasady zawierają kilka haczyków. Na przykład wspomniane wartości punktowe. Jeżeli dany wałek jest oznaczony jako 4, to faktycznie, jego zbicie spowoduje przypisanie nam takiej liczby punktów. Gdy zbijemy w jednym rzucie kilka z nich, to wówczas sumę punktów będzie stanowić liczba kręgli, bez znaczenia będą wtedy punktowe oznaczenia.

To nie koniec. Przewrócone kręgle stawia się do pionu w miejscu, w którym upadły. Oznacza to, że wraz z kolejnymi rundami obraz planszy się zmienia, stając się coraz trudniejszym wyzwaniem dla zawodników.

Nowy popularny sport w Polsce?

Okazuje się, że ta ciekawa gra zyskuje coraz więcej sympatyków w Polsce. Jak podpowiada nam Jan Sękowski z Polskiej Federacji Mölkky, kluby zrzeszające miłośników i zawodników istnieją już w kilku miastach naszego kraju. Coraz częściej są też organizowane zawody oraz turnieje.

Prawdziwą wisienką na torcie są jednak nadchodzące Mistrzostwa Europy Mölkky, które odbędą się już od 30 czerwca i potrwają d 2 lipca 2023 roku w Warszawie. Impreza odbędzie się na tamtejszych kortach tenisowych ośrodka Hutnik Aktywna Warszawa przy ulicy Marymonckiej 42. Będą to zawody doprawdy wyjątkowe i to z dwóch powodów.

Możesz zostać najlepszym graczem w Europie

Pierwszym powodem jest oczywiście sam fakt organizowania takiego wydarzenia w Polsce. Mistrzostwa Europy w Mölkky odbędą się pod patronatem prezydenta miasta st. Warszawy i ambasady Finlandii w Polsce. Już teraz wiadomo, że wezmą w nich udział drużyny z wielu państw naszego kontynentu. Nie zabraknie przedstawicieli z państw sąsiednich i nie tylko.

Tym samym przechodzimy do drugiego powodu. Chodzi oczywiście o formułę open, czyli możliwość zarejestrowania się i samodzielnego zgłoszenia swojej drużyny do mistrzostw. Tak, również i ty możesz zebrać swoją ekipę, zapisać ją na wydarzenie i wziąć udział w zmaganiach mających na celu wyłonienie najlepszych w Europie. Brzmi ciekawie?

Oczywiście nikt nie zgarnie medalu za ładny uśmiech. Gra Mölkky ma w końcu swoje zasady, a sądząc po zmaganiach zawodników z innych turniejów, niektórzy są w tej dziedzinie prawdziwymi fachowcami. Zobaczcie zresztą sami, jak to wygląda. Podpowiadam, że łatwe jest tylko z pozoru.

Jak widać, grać może każdy, zarówno mały, jak i duży. Mölkky jawi się jako dyscyplina bardzo inkluzywna, w której można spróbować swoich sił niezależnie od warunków fizycznych, wzrostu czy wagi. To również świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, bo grać można ze znajomymi przy okazji ładnego dnia na świeżym powietrzu, jak i z innymi miłośnikami, których w Polsce jest coraz więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwa europy | Warszawa | sport | zawody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy