7 atrakcji w Uniejowie, obok których nie przejdziesz obojętnie

Polska na wakacje? Wydaje się, że to jest główne hasło tegorocznego lata – tłumy turystów szturmują popularne destynacje wakacyjne takie jak Mazury, Tatry czy wybrzeże Bałtyku. Jednak nie tylko w tych miejscach możemy zażyć prawdziwego relaksu. Centralna Polska, a w szczególności region łódzki, jest często pomijany przez polskiego wczasowicza, a szkoda! Wybierzmy się do niewielkiego Uniejowa w powiecie poddębickim, aby przekonać się, że Polska jest wszędzie piękna.

Ziemia Łódzka to kraina jeszcze nieodkryta przez masowego turystę
Ziemia Łódzka to kraina jeszcze nieodkryta przez masowego turystęAlbin MarciniakEast News

Zlokalizowany 50 kilometrów na zachód od Łodzi i kilkanaście kilometrów na południe od autostrady A2 Uniejów jest niewielką mieściną, o której słychać coraz głośniej. Nie tylko mowa o miejscowych termach solankowych czy malowniczym położeniu nad brzegiem Warty, ale także o wielkich imprezach artystycznych, jak chociażby Earth Festiwal. Gwiazdy dla Czystej Polski, które przyciągają największe sławy polskiej sceny muzycznej.

My jednak powędrujmy najpierw miejskimi uliczkami i odkryjmy sekrety, jakie kryją się na prawym brzegu Warty. Uniejów jest miastem o bogatej historii - pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą z XII wieku. W kolejnych wiekach miasto stało się własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Wybudowano tutaj również zamek, który stał się ich letnią rezydencją.

Uniejów nigdy nie rozrósł się do rozmiarów ogromnego miasta. Przez kilka dekad w XIX i XX wieku nawet tracił status miasta. Dzisiaj Uniejów przeżywa swoją drugą młodość, a to dzięki przyznaniu mu statusu uzdrowiska w 2012 roku.

Co warto zobaczyć w Uniejowie?

Zwiedzanie miasteczka warto zacząć od rynku, który jest sercem Uniejowa. Tutaj zobaczymy zachowany dawny szachownicowy układ urbanistyczny - z każdego rogu rynku odchodzą prostopadle po dwie ulice.

Stojąc na rynku od razu zwrócimy uwagę na neobarokową dzwonnicę z 1901 roku. Zaraz za nią znajduje się zabytkowa, gotycka kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku. Pomimo wielu zniszczeń wojennych, budowla nadal imponuje swoim rozmiarem, a we wnętrzach zachwycą nas zachowane polichromie, gotycki ołtarz oraz boczne ołtarze z XVII wieku.

W okolicach uniejowskiego rynku zwiedzimy kilka wielowiekowych zabytków
W okolicach uniejowskiego rynku zwiedzimy kilka wielowiekowych zabytkówWikimedia Commonsdomena publiczna

Następnie warto udać się na drugą stronę Warty. Przekraczając rzekę "kładką miłości", dotrzemy od razu pod mury zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. Rezydencja pełniła zarówno funkcje obronne, jak i miejscem zjazdów duchowieństwa oraz synodów diecezjalnych. Obecny wygląd zamek zawdzięcza Aleksandrowi Tollowi, rosyjskiemu generałowi, który w XIX wieku i aż do końca I wojny światowej zarządzał posiadłością.

Kiedy zwiedzimy zamek, koniecznie warto odpocząć w pobliskim ogromnym Parku Zamkowym. W tutejszym lesie wytyczono kilka alejek oraz ścieżek, po których można pospacerować z całą rodziną. Niezwykle ciekawą propozycją, która wprowadzi nas do głównej atrakcji miasta, jest trasa edukacyjna pt. "Uniejów. Uzdrowisko Termalne przyjazne przyrodzie".

Termy w Uniejowie

Jest to bezsprzecznie największa atrakcja miasta. Możemy tutaj przez cały rok kąpać się w basenach solankowych i rekreacyjnych, korzystać z masaży, inhalować się w tężni oraz wypoczywać w prawdziwym saunarium.

Wody termalne w Uniejowie są wydobywane z głębokości dwóch kilometrów i są silnie wzbogacone o liczne pierwiastki i minerały korzystne dla człowieka: chlorek sodu, fluor, magnez, jod czy siarkę.

Termy są czołową atrakcją, która przyciąga tysiące turystów z całej Polski. Jest to doskonałe miejsce, aby spędzić czas wspólnie z rodziną - atrakcji dla najmłodszych tutaj nie brakuje.

Na termach możemy korzystać z basenów, masaży, saunarium i tężni solankowej
Na termach możemy korzystać z basenów, masaży, saunarium i tężni solankowej Adam STASKIEWICZEast News

Earth Festiwal. Gwiazdy dla Czystej Polski w Uniejowie

Tak przyjazny naturze region nie mógł nie być dostrzeżony przez organizatorów Earth Festiwal, którego zwieńczeniem będzie koncert gwiazd polskiej estrady. Na scenie wystąpią tacy artyści jak Beata Kozidrak, Michał Szpak, Kwiat Jabłoni czy Roksana Węgiel. Cała impreza odbędzie się w weekend 21-22 sierpnia 2021 roku, a niedzielny koncert "Gwiazdy dla Czystej Polski" transmitować będzie Telewizja Polsat. Początek o godzinie 20:00.

Turystyka małomiasteczkowa przestaje już się źle kojarzyć. Coraz więcej osób odrywa magię i urok niewielkich mieścin na prowincji. Uniejów bezsprzecznie do takich właśnie należy. Przedstawione przez nas dokładnie siedem atrakcji i miejsc (rynek i układ urbanistyczny, dzwonnica, kolegiata, zamek arcybiskupów, Park Zamkowy, Termy Uniejów oraz Earth Festiwal) są tymi, które pozwolą Wam poznać to miejsce w całości! A jak zwiedzać to urokliwe uzdrowisko nad Wartą? Na pewno niespiesznie, w rytm coraz popularniejszego trendu slow travel, czyli "powolnego podróżowania".

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas