Cervesario, czyli piwny ekspert - najbardziej elitarny zawód w Polsce
Wie wszystko o świecie piwa, potrafi godzinami interesująco o nim opowiadać - taki właśnie jest cervesario - piwny ekspert i degustator. To nowy, unikatowy zawód, który w Polsce uprawia... 10 osób.
Niewykluczone, że wkrótce spotkania z piwnymi ekspertami staną się atrakcją firmowych imprez i spotkań towarzyskich.
Nazwa nowego zawodu to słowo wywodzące się z łaciny.
- Pochodzi od łacińskiego cervesarius, czyli piwowar. Nazwa nowego fachu łączy w sobie piwowara i impresaria, bo cervesario to ktoś, kto nie tylko zna się na piwie, ale potrafi o nim ciekawie opowiadać - powiedział Paweł Kwiatkowski z Kompanii Piwowarskiej,
Mało osób ma świadomość, że świat piwa kryje w sobie różnorodność smaków, barw i aromatów, a także bogatą kulturę serwowania i degustacji.
Rozległość tematyki związanej z piwami można śmiało porównać z bogactwem związanym ze światem win, kawy czy serów.
Według ekspertów, z gatunków i piwnych stylów wywodzi się kilkadziesiąt tysięcy marek różniących się kolorem, pianą, zapachem, sposobem podania oraz oczywiście smakiem.
Paweł Kwiatkowski podkreśla, że walory poszczególnych piw i różnice między produktami może dostrzec jedynie osoba o olbrzymiej wiedzy i wyostrzonych zmysłach. Właśnie tacy ludzie, poddani intensywnemu szkoleniu i treningowi, nazywani są cervesario.
Już teraz, w Centrum Wycieczkowym Lech, zlokalizowanym przy poznańskim browarze, piwni znawcy prowadzą szkolenia dla wszystkich zainteresowanych tematem chmielowego trunku.
Podczas takiego spotkania odbywa się m.in. nauka nalewania piwa i doboru szkła, a także warsztaty degustacyjne, połączone z treningiem zmysłów.
- Będziemy chcieli, by ludzie mogli zaprosić cervesaria na imprezę integracyjną czy na spotkanie z grupą przyjaciół. Nasz ekspert przyjedzie z różnymi rodzajami piwa, szklanek, próbkami surowców, zapachów i zrobi piwne show - powiedział Kwiatkowski.
Pierwszych dziesięciu cervesariów to dotychczasowi piloci wycieczek po poznańskim browarze.
Przez wiele lat mieli oni szansę poznawać wszelkie zagadnienia związane z browarnictwem i z piwem. Póki co nie przewidujemy szkolenia osób z zewnątrz - przygotowanie pierwszej grupy ekspertów traktujemy pilotażowo - dodał Kwiatkowski.