Męska literatura. Książki, które warto mieć
Cały czas wspieramy wszelkie akcje zwiększenia czytelnictwa i prezentujemy wam męską literaturę. Dziś kilka pozycji, które mężczyzna powinien przeczytać.
Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL
Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś zauważył porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, kiedy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej cieniu?
Porwania dzieci, napady i brutalne zabójstwa, osławieni zbrodniarze i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę. Czarna wołga. Kryminalna historia PRL to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które paraliżowały opinię publiczną. A także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć.
Przemysław Semczuk dotarł do bohaterów tamtych wydarzeń i unikalnych materiałów zgromadzonych w IPN. Dziennikarz prezentuje metody działania przestępców i odsłania kulisy działań operacyjnych PRL-owskich organów ścigania - raz zaskakująco pomysłowych, innym razem przerażająco nieudolnych. I zabiera czytelnika w pełną emocji podróż do ówczesnego półświatka.
Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów
Nie tylko Armia Krajowa walczyła w okupowanej Polsce o wolność i honor. Dramatyczną, beznadziejną walkę z przeciwnikiem posiadającym przygniatającą przewagę prowadziły także oddziały żydowskich bojowników. W potrzasku między nazistami i szmalcownikami. W świecie, w którym nikomu nie można ufać. Robili wszystko, by pomścić bliskich i powstrzymać Holokaust.
Matthew Brzeziński, amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, spędził dwa lata w Warszawie, poszukując śladów po bohaterach, o których historia zapomniała. Opowiada o brawurowych akcjach sabotażowych, napadach na banki, szmuglowaniu broni i o dwóch wielkich zrywach - powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim.
To relacja z życia w podziemiu widzianego oczami bojowników: charyzmatycznego Icchaka Cukiermana, przebiegłego Szymona Ratajzera czy nieustępliwego Marka Edelmana. Historia prawdziwych bohaterów. Poruszająca i wnikliwa. Napisana lepiej niż niejedna powieść.
"Chodziło o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli."
Marek Edelman
Zabić Lincolna
Fascynujący thriller o ostatnich tygodniach życia Lincolna i kulisach udanego zamachu.
Pełne napięcia śledztwo dziennikarza i historyka odtwarza dzień po dniu, godzina po godzinie działania prezydenta i zamachowców.
Czy śmierć Lincolna była aktem szaleńca? A może to wynik skrupulatnie zaplanowanego spisku? Do dziś nie wiadomo, dlaczego strażnicy opuścili swoje stanowiska, dlaczego mosty zostawiono otwarte, a telegramy z rozkazem poszukiwania zabójcy nie zostały wysłane.
Brutalna rzeczywistość ogarniętej chaosem wojny Ameryki. Dramat żołnierzy umęczonych konfliktem. I prezydent, który wie, że musi zginąć.
Zabić Lincolna to nie tylko książka historyczna - to mroczny thriller o zamachu, który zmienił Amerykę.
Na podstawie książki Zabić Lincolna powstał serial dokumentalny dla National Geographic. Jego producentami są Ridley Scott i Tonny Scott. W roli narratora występuje sam Tom Hanks.
Szyderstwo i przemoc
Kraj przypominający Egipt, lata 60. Miasto pod rządami tyrana. Śmiertelnie poważni rewolucjoniści, którzy próbują go pokonać, stosując akty terroru. I grupa spiskowców. Konstruktor latawców, dandys w jednym garniturze, handlarz analfabeta i nauczyciel wpajający dzieciom nieposłuszeństwo rozklejają plakaty z peanem ku czci gubernatora i urządzają zbiórkę pieniędzy na jego pomnik. Ich uwielbienie dla władzy przekracza granice absurdu. Czy drwina może być narzędziem walki z uciskiem?
Cossery pokazuje, że prowadząc rewolucyjną walkę z władzą totalitarną, nie osiąga się celu. Dużo skuteczniejsze - i bardziej naturalne - okazuje się podkopywanie autorytetu władzy szyderstwem i drwiną. W jego powieści daje to przezabawne efekty.
13 wojen i jedna
Linia frontu często biegnie w poprzek ulicy. Piekło zaczyna się tuż za samochodem, za którym chowa się reporter. Wojna to przygoda dla wytrzymałych. Nieliczni potrafią żyć w ciągłym stresie i zagrożeniu. Nieliczni potrafią pokonać swój strach, by poznać prawdziwe oblicze wojny.
Trudno sobie wyobrazić, ile niewygodnej prawdy o wojennych oprawcach Krzysztof Miller ujawnił światu. Był świadkiem najważniejszych konfliktów zbrojnych XX wieku. Jeździł do Afganistanu, Czeczenii, Gruzji, Kongo, uczestniczył w wielu rewolucjach, m.in. w Rumunii i Czechosłowacji. Zawsze z aparatem w ręku, czasami obiektywem celując w tych, którzy karabinem celowali w niego. W każdej chwili mógł zginąć, gdyż pocisk bywa niestety szybszy od spustu migawki.
Wstrząsająca opowieść, która ujawnia, ile kosztuje news zdobyty dla gazety i jak wysoką cenę trzeba zapłacić za życie na krawędzi śmierci. Miller spisał swoje wyznania w męski, dosadny sposób. Nie można przejść obok jego słów obojętnie. Przekonajmy się, kim trzeba się stać, by wytrzymać piekło wojny.