Migrena z aurą – objawy, przyczyny i metody leczenia
W Polsce na migrenę cierpi aż 12% populacji. Choć uważa się, że częściej dotyka ona kobiet, mężczyźni również są na nią narażeni. Główne symptomy choroby to silny ból głowy, nadwrażliwość, nudności i wymioty. Istnieją jednak różne rodzaje choroby, w tym migrena z aurą, poprzedzona zespołem dodatkowych objawów.
Osoby cierpiące na pulsujący ból głowy są wrażliwe na bodźce typu ostre światło, dźwięki, wybrane kosmetyki, zapachy, a nawet potrawy. Nie każdy ból głowy to zwykła migrena – występuje kilka jej rodzajów, m.in. migrena oczna, znana również jako migrena z aurą. Objawy znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Ból zaczyna się zwężeniem naczyń krwionośnych, co prowadzi do krótkiego niedokrwienia tkanki mózgowej, a w efekcie kolejnych symptomów.
Objawy migreny z aurą
Zdarza się, że ataki migreny poprzedzone są tzw. aurą, co oznacza zespół objawów pojawiających się tuż przed napadem bólu. Są to zazwyczaj zaburzenia ostrości widzenia, tzw. mroczki przed oczami, plamy lub ograniczenia w polu widzenia, błyski świetlne, kłopoty z koncentracją. Na szczęście trwają one krótko i pojawiają się jedynie w ciągu godziny poprzedzającej atak.
U niektórych osób występują jednak także poważniejsze symptomy, np. jednostronny niedowład, czyli zdrętwienie jednej nogi i ręki, a nawet mrowienie kończyn czy zaburzenia mowy. Czasami przypomina to udar mózgu lub krótkotrwałe niedokrwienie mózgu. Co ciekawe, część pacjentów nie ma w ogóle żadnych objawów przed atakiem.
Najczęstsze przyczyny
Migrena to schorzenie neurologiczne uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że występuje ono w danej rodzinie od pokoleń, choć zwykle atakuje kobiety. Migrena z aurą może pojawić się samoistnie, ale również pewne czynniki mogą ją wywołać. Należą do nich silny i długotrwały stres, zaburzenia hormonalne, niektóre pokarmy (fast foody, czekolada, ser). W walce z chorobą ważny jest relaks, umiejętność odpoczynku, zapewnienie spokoju oraz właściwa dieta bogata w składniki odżywcze.
Dieta pomocna w walce z migreną
Jeśli cierpisz na migrenę, postaraj się unikać lub wyeliminować czynniki nasilające ataki. Warto korzystać też z naturalnych metod leczenia – migrena z aurą nie będzie tak groźna, jeśli do codziennej diety wprowadzisz świeże warzywa i owoce. Polecane są też soki warzywno-owocowe, ale najlepiej pijać je regularnie. Produkty naturalne dodatkowo dostarczą wielu witamin i innych składników odżywczych.
Z liści kapusty można też przygotować kompres, który pomoże w trakcie ataku migrenowego. Wystarczy ułożyć kilka liści na blacie czy stolnicy i przycisnąć kilkakrotnie wałkiem, aby puściły sok. Nasączoną nim ściereczkę należy położyć na czoło, gdy dokucza ci pulsujący ból głowy – czasami trzeba przygotować kilka okładów. W przypadku bardzo silnej migreny mogą okazać się jednak mało skuteczne i konieczne może okazać się sięgnięcie po lek przeciwmigrenowy.