Przestępcze podziemie: Na tropie europejskich mafii

Handel narkotykami, bronią, a nawet ludzkimi organami przynosi rocznie włoskiej mafii miliardy euro. Te niezwykle hermetyczne, kierujące się kodeksem honorowym grupy przestępcze, działają wedle jasno określonych, wewnętrznych zasad, za złamanie których grozi kara śmierci. Opowiada o nich serial dokumentalny "Przestępcze podziemie", który można oglądać w każdy poniedziałek o godz. 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.

article cover

Przestępcze podziemie: Na tropie europejskich mafii

Bliskie położenie geograficzne względem Włoch, a tym samym łatwy dostęp do krajów Unii Europejskiej, sprawiły, że macki albańskiej mafii rozrosły się do niewyobrażalnych rozmiarów. Szefowie tej organizacji przestępczej już wiele lat temu osiągnęli porozumienie z liderami włoskiej mafii, dzięki czemu uzyskali immunitet na rozwijanie swojej przestępczej działalności. 

Serial dokumentalny "Przestępcze podziemie" można oglądać w każdy poniedziałek o godz. 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.
Albańska mafia prężnie działa nie tylko w Europie, ale też w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Znana jest przede wszystkim z globalnego handlu narkotykami, bronią, ludźmi i ludzkimi organami. Organizacja niezwykle hermetyczna, złożona z klanów, szczególnie pilnująca założeń kodeksu honorowego. Albańska mafia ściśle współpracuje z włoskimi gangami, głównie z Kalabrii, którym dostarcza niezliczone ilości narkotyków, czerpiąc z tej działalności ogromne zyski.
Sacra Corona Unita trudni się m.in. pobieraniem haraczy od innych grup przestępczych za możliwość wyładunku na południowo-wschodnim wybrzeżu Włoch. SCU rocznie zarabia około 900 milionów euro z handlu narkotykami. Wpływy czerpie również z prostytucji ( 775 milionów euro), handlu bronią ( 500 milionów euro) oraz wyłudzeń (350 milionów euro).
Sacra Corona Unita – to najbardziej zagadkowa organizacja przestępcza we Włoszech, założona w 1981 r. w więzieniu w Bari przez Giuseppe Rogoli. Główną gałęzią działalności mafii jest handel narkotykami i bronią. Mafia z Apulii składa się z około 50 klanów, a jej nazwa w tłumaczeniu oznacza świętą, zjednoczoną koronę. Prawdopodobnie z uwagi na brak tradycji SCU, dochodziło w niej do wewnętrznych konfliktów, czego pokłosiem jest bardzo duży odsetek skruszonych mafiozów z organami ścigania.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas