Rzym: Co zobaczyć poza utartym szlakiem?
Słynne Koloseum, Watykan, Fontanna di Trevi, te wszystkie miejsca pewnie od dawna znajdują się w twoim planie podróży. Rzym, czyli Wieczne Miasto w pełni zasłużyło na swój przydomek i skrywa przed ciekawymi turystami wiele atrakcyjnych tajemnic. Często wtopionych w krajobraz i historię miasta, a niewidocznych w na pierwszy rzut oka. Co polecamy do zobaczenia w Rzymie poza utartym szlakiem?
Do zobaczenia na miejscu:
Zapewne znasz powiedzenie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Via Appia Antica, to królowa ich wszystkich! Zbudowana ponad 2300 lat temu łączyła Rzym z Kampanią i wiodła dalej do portu Brindisi nad Adriatykiem, gdzie przybijały statki z Grecji. Czy wiesz, że można nią spacerować lub jeździć na rowerze do dziś? Taka konstrukcja swoją trwałością z pewnością zaskoczyłaby "naszych drogowców"...
Co zobaczysz wzdłuż Via Appia?
- Szkoła Gladiatorów
- Katakumby, historyczne groby - pobocza Via Appia były prestiżowym miejscem pochówku (zgodnie z zasadami panującymi w Starożytnym Rzymie grzebanie ciał w granicach miasta było zabronione)
- Miejsce, w którym według legendy Chrystus spotkał się ze Świętym Piotrem - na pamiątkę stoi tam kościół Domine Quo Vadis, znajduje się a w nim polski ślad - popiersie Henryka Sienkiewicza, noblisty i autora
Co zjesz?
- Zabierz koc, przekąski i zrób piknik w miejscu, gdzie zmęczone karawany przystawały tuż przed bramami Rzymu
Dzielnica Testaccio
Jedna z najmniejszych dzielnic Rzymu swoją nazwę zawdzięcza niewielkiemu pagórkowi Monte Testaccio, który w rzeczywistości jest pozostałością po największym antycznym wysypisku śmieci (I w.). Badania archeologiczne wykazały, że 35 metrowe dziś, a 50 metrowe wzgórze w przeszłości, utworzyły głównie szczątki popękanych amfor. Naukowcy szacują, że mogą się tam znajdować nawet resztki nawet 53 milionów amfor mogących pomieścić 6 miliardów litrów oliwy. Rzym importował w czasach użytkowania wysypiska nawet 7,5 miliona litrów oliwy rocznie!
Co zobaczysz?
- W Rzymie można znaleźć wiele inspiracji starożytnym Egiptem, ale piramida jest tylko jedna - Piramida Cestiusza (Piramide di Caio Cestio). Oryginalny grobowiec z 12 r. p.n.e. znajduje się w starej części Cmentarza protestanckiego Cimitero acattolico z ciekawymi nagrobkami malarzy, rzeźbiarzy i cudzoziemców
- Hale targowe Mercato di Testaccio i targ staroci i produktów ekologicznych Mercato Vintage Ecosolidale
Co zjesz?
- Spróbuj świeżej pasty na targu, a jeśli mecz gra akurat AS Roma, to pokibicuj z miejscowymi w jednej z lokalnych knajpek - mieszkańcy dzielnicy uwielbiają Calcio, a szczególną miłością darzą żółto-czerwonych (Giallorossi)
Do zobaczenia w muzeum:
Muzeum Samochodów Policyjnych (Museo delle Auto della Polizia di Stato) - zobaczysz tam między innymi policyjne Ferrari, którego kierowca Armando Spatafora w latach 60. XX wieku został prawdziwym celebrytą i postrachem drogowych przestępców. Historia głosi, że pokonał tym autem nawet Schody Hiszpańskie.
Muzeum Dusz Czyśćcowych (Museo delle Anime del Purgatorio) - zlokalizowane w niewielkim kościele Chiesa del Sacro Cuore del Suffragio, jego oryginalne zbiory to świadectwa, że pokutujące w czyśćcu dusze przebywają wokół nas na Ziemi.
Do zobaczenia za miastem:
Opactwo Tre Fontane. Według legendy to tu ścięto Św. Pawła Apostoła, a jego głowa opadając na ziemię odbiła się trzykrotnie dając początek trzem źródłom. W 1868 roku trapiści zajęli opuszczone rzymskie opactwo otoczone malarycznymi mokradłami i zamienili je w plantację drzew eukaliptusowych. Niedługo po opanowaniu epidemii powstała destylarnia, gdzie trapiści zaczęli wytwarzać oryginalny likier Eucalittino. Sto pięćdziesiąt lat później mnisi wciąż ręcznie rozdrabniają liście, mieszają z destylatem i cukrem. Ciemny trunek idealny na trawienie obfitych rzymskich kolacji można nabyć w klasztornym sklepiku razem z innymi lokalnymi produktami: piwem, miodem i czekoladą.
Alternatywnie:
- Kwadratwoe kolosseum (Palazzo della Civiltà Italiana) - pałac kultury włoskiej - wzniesiony w latach 40. XX wieku, ikona stylu architektury faszystowskich Włoch. Inskrypcja wieńcząca budowlę "Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników" pochodzi z przemówienia Benito Mussiliniego. Dziś mieści między innymi siedzibę domu modowego Fendi.
- Żydowskie getto (Ghetto Romano) otoczone murami getto powstało w XVI wieku w dzielnicy Rione Sant’Angelo nad Tybrem. Na podstawie bulli papieskiej Żydzi mogli wykonywać tylko niektóre zawody, w tym handlować rybami na lokalnym targu rybnym.
Co zobaczysz?
- Ruiny Tetru Marcellusa zwane żydowskim kolosseum;
- Bazylika Matki Bożej in Cosmedin z "ustami prawdy" na zewnątrz (La Bocca della Verità) - fragmentem fontanny, przedstawiającym oblicze mężczyzny z półotwartymi ustami, które według przekonań Rzymian działają, jak wykrywacz kłamstw. Nie mijaj się z prawdą, gdy wsuniesz w nie dłoń! W środku kościoła możemy zobaczyć czaszkę Świętego Walentego, która przyniesie szczęście zakochanym w Rzymie.
Co zjesz?
- Polecamy lokalny przysmak Carciofi alla giudìa, czyli pieczone karczochy niedostępne w innych częściach miasta lub oryginalną, słodką Pizzę Ebraica z liczącej sobie ponad 200 lat rodzinnej piekarni Pasticceria il Boccione - ulubiony deser Benedykta XVI.