Wirus na Androidzie - jak go usunąć?

Wirusy to jeden z najpoważniejszych problemów, jakie spotykają użytkowników elektroniki. Zarówno tradycyjne komputery, jak i smartfony mogą paść ofiarą ataku hakera, bądź trafić na program, który np. wykradnie wszystkie dane. Jak się chronić?

.
.123RF/PICSEL

Android to system operacyjny, którego celem jest zarządzanie naszym smartfonem lub tabletem. Największą wadą oprogramowania wyprodukowanego przez Google jest tzw. otwarta architektura. Umożliwia ona zaprojektowanie i wdrożenie każdego rodzaju aplikacji. Dlaczego wadą? Poziom zabezpieczeń jakie zostały wdrożone przez Google jest bowiem niewystarczający. Praktycznie każdy haker świata może (przy odrobinie szczęścia i samodyscypliny) stworzyć odpowiedni kod, który uszkodzi urządzenie lub (co gorsza) wykradnie dane typu hasło do konta bankowego czy numer karty kredytowej.

.123RF/PICSEL

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z Androida? Wbrew pozorom jest to czynność technicznie prosta i nie wymaga dużo czasu. Na rynku dostępne są liczne programy, których zadaniem jest diagnozowanie i usuwanie złośliwego kodu z naszego smartfona. Wystarczy wybrać odpowiednią aplikację ze sklepu Google i zainstalować. Następnie uruchamiamy nowy nabytek, klikamy odpowiedni przycisk i cieszymy się w pełni zdrowym, niezainfekowanym systemem operacyjnym. Sprawdźmy jakie antywirusy są najlepsze. Na pierwszy ogień idzie G Data Internet Security. Jest to kompleksowa aplikacja z wbudowanymi zaawansowanymi modułami ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Oprócz funkcji czysto ochronnej firma G Data przygotowała opcję dodatkową, dzięki której otrzymamy możliwość zlokalizowania zagubionego telefonu. Co więcej - jest też opcja wykasowania zawartości pamięci w razie kradzieży,  co z pewnością zadowoli użytkowników ceniących prywatność. Oprogramowanie wykorzystuje minimalną ilość zasobów telefonu, przez co praca z nim nie jest problemem dla urządzenia. W naszych testach wszystkie zainfekowane pliki za każdym razem zostały skutecznie wykryte i zneutralizowane.

.123RF/PICSEL

Kaspersky Internet Security reklamuje się jako “najlepsza aplikacja antywirusowa dostępna na rynku". Nie ma w tym zbytniej przesady. Producent cały czas rozbudowuje swój projekt, przez co wdrażane są coraz skuteczniejsze mechanizmy zabezpieczające typu rozwiązania koherentne czy osłony aktywne. Oprócz ochrony naszego smartfona przed złośliwymi plikami, możliwe jest uruchomienie przydatnego modułu lokalizującego telefon w razie zgubienia lub kradzieży. Dodatkowo telefon sam zrobi zdjęcie... złodziejowi, wbudowanym przednim aparatem, i dostarczy je wprost na naszą skrzynkę mailową!

.123RF/PICSEL

Kolejnym godnym polecenia antywirusem jest Avast Mobile Security. Doskonale radzi sobie z wykrywaniem hakerskiego kodu i posiada autorskie funkcje zabezpieczające przed kradzieżą ważnych, prywatnych danych. Dużym plusem rozwiązania firmy Avast jest odporność na przywrócenie ustawień fabrycznych, przez co aplikacja cały czas chroni naszego smartfona. W wielu testach które znajdziecie w internecie  aplikacja wykazała się najwyższym stopniem skuteczności.

.123RF/PICSEL

Ostateczną możliwością poradzenia sobie z wirusem jest... przywrócenie ustawień fabrycznych. Uwaga - takie działanie usunie wszelkie posiadane przez nas dane!. Ostrzegamy przed robieniem kopii zapasowej swoich plików, ponieważ współczesne wirusy mają możliwość nadpisywania naszych plików w celu zarażenia kolejnych systemów operacyjnych. Usunięcie wirusa jest więc niezwykle proste - procedurę może przeprowadzić praktycznie każdy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas