Continuum for Phones - każdy smartfon będzie komputerem

Na konferencji Build 2015 Joe Belfiore powiedział, że "każdy telefon będzie jednocześnie twoim komputerem". Dzięki Continuum for Phones wypowiedź wiceprezesa działu oprogramowania w firmie Microsoft możemy traktować dosłownie.

Ekran główny smartfona w menu start
Ekran główny smartfona w menu startINTERIA.PL

Microsoft chce, aby komputery, tablety i smartfony kontrolował jeden system operacyjny - Windows 10. Umożliwi to narzędzie o nazwie Continuum, które przełączy Windowsa w tryb desktopowy lub tabletowy w zależności np. od podłączonych akcesoriów. Innymi słowy - po wypięciu tabletu Surface z klawiatury, system automatycznie przejdzie w tryb ułatwiający obsługę dotykową.

To nie koniec niespodzianek, ponieważ Microsoft poszedł o krok dalej i przygotował coś dla posiadaczy smartfonów z Windowsem 10, czyli Continuum for Phones. To dzięki niemu z telefonu skorzystamy niczym z komputera.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której musicie przygotować prezentację lub edytować dokument, ale pod ręką znajduje się przypadkowy komputer pozbawiony konkretnych dla was danych czy aplikacji. Nic straconego. Po połączeniu kablem HDMI smartfona i komputera z Windowsem, na ekranie tego drugiego - w miejscu menu start - pojawi się ekran główny naszego telefonu. Z tego miejsca można uruchomić dowolną aplikację w trybie desktopowym i korzystać z niej przy pomocy myszki i klawiatury.

W ten sposób niejako obsługujemy telefon przy pomocy akcesoriów stricte komputerowych lub - jak powiedział Belfiore - zamieniamy telefon w komputer. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu Continuum for Phones oraz ujednoliconym aplikacjom, które zarówno w wersji desktopowej jak i smartfonowej działają w oparciu o ten sam kod. Oznacza to ogromne możliwości szczególnie w zastosowaniach biznesowych lub w edukacji.

Podobnego rozwiązania nie znajdziemy u konkurencji, co oznacza, że Microsoft ogromnie się stara, aby ujednolicić swoje oprogramowanie i uczynić je maksymalnie użytecznym.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas