Mozilla bierze się za użytkowników Androida i zapowiada Firefox Launcher

W San Francisco podczas konferencji InContext Mozilla zapowiedziała bardzo ciekawy produkt.

Mozilla walczy o podbicie mobilnego rynku za pomocą swojej przeglądarki oraz systemu Firefox OS. Najwidoczniej jednak fundacja dostrzegła, że może dotrzeć ze swoimi usługami do milionów użytkowników metodą wymagającą dużo mniej pracy. Tą metodą jest androidowy launcher.


W zasadzie nie będzie to produkt zupełnie nowy. Mozilla poinformowała bowiem o podpisaniu porozumienia z twórcami programu EverythingMe Launcher, który w Google Play dostępny jest od kilku miesięcy. Już po pierwszym zrzucie ekranu z Firefox Launchera widać, że będzie on po prostu zmodyfikowaną wersją wspomnianego EverythingMe. Launcher ma być zintegrowany z przeglądarką Firefox. 

Reklama

Jego najważniejszą cechą jest wbudowana wyszukiwarka, która w sposób inteligentny przeczesuje zawartość telefonu i sieci w poszukiwaniu interesujących nas treści. Przykładowo po wpisaniu (lub wypowiedzeniu) nazwy zespołu muzycznego pojawi się lista zainstalowanych odtwarzaczy muzycznych, odnośnik do teledysków w serwisie YouTube, poświęcone mu artykuły w serwisach informacyjnych itp. W taki sam sposób można wyszukiwać dosłownie wszystko.

Jeśli Mozilli uda się przekonać użytkowników do tworzonego we współpracy z EverythingMe launchera, będzie miała otwartą drogę do rozbudowy swojego ekosystemu wewnątrz Androida. Wcześniej - z marnym skutkiem - próbował już tego chociażby Facebook, który stworzył launcher Facebook Home, a swój komunikator uzbroił w obsługę SMS-ów. Czy Mozilli powiedzie się lepiej? To się okaże. Wiem jednak, że EverythingMe jest narzędziem o wiele bardziej praktycznym od tworu Facebooka i w przeciwieństwie do niego w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalności telefonu.

Niestety, wygląda na to, że na Firefox Launchera w finalnej wersji jeszcze trochę poczekamy. Na razie Mozilla informuje o beta-testach, które mają ruszyć wkrótce. 

Miron Nurski

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mozilla | Firefox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama