Nokia Lumia 1520 i Lumia 1320 - pierwsze wrażenia
Na ostatnim już Nokia World 2013 w Abu Dhabi poznaliśmy aż 6 nowych urządzeń, tym dwa potężne smartfony serii Lumia - 1320 oraz 1520. Nie omieszkaliśmy sprawdzić, jak wypadają na żywo.
Oba urządzenia są utrzymane w stylistyce rodziny Lumia. Jednak od poprzednich modeli - 920 czy 1020 - różnią się gabarytami. Ze względu na rozmiar ekranu są większe, ale przy tym znacznie smuklejsze i lżejsze. Dzięki temu doskonale się prezentują i jeszcze lepiej leżą w dłoni - nawet pomimo 6-calowego ekranu. Myślę, że wielu użytkowników smart fonów Lumia właśnie na to czekało.
Oba smartfony delikatnie różnią się wyglądem. Nokia Lumia 1520 - ze względu na znacznie lepszy aparat - ma delikatnie wypukły obiektyw aparatu fotograficznego. A obudowa w kolorze czarnym wykonana jest w ekologicznym duchu.
6-calowe ekrany i Full HD
Jednak najważniejszym elementem obu modelu jest ekran: 6-calowa matryca LCD. W przypadku Lumii 1520 mamy do czynienia z panelem ClearBlack o rozdzielczości Full HD, czyli 1080 x 1920 pikseli - po praz pierwszy w historii systemu Windows Phone. I ze względu na jakość wyświetlanego obrazu - jasność, odwzorowanie i głębię kolorów oraz widoczność w słońcu - jest to prawdopodobnie najlepszy ekran, jaki kiedykolwiek pojawił się w smartfonach. Zresztą o jego zaletach mogliśmy się przekonać na specjalnych stanowiskach, gdzie porównywano właśnie widoczność w różnych warunkach oświetlenia.
W matrycę IPS została wyposażona również Lumia 1320. Jednak w jej przypadku musi nam wystarczyć rozdzielczość 720 x 1280 pikseli, która na 6-calach wypada naprawdę dobrze.
Lumia Black
Kolejne zmiany dotyczą oprogramowania, a dokładnie nowej wersji systemu - Lumia Black. To dzięki niej model 1520 obsługuje rozdzielczość Full HD oraz dodatkowy rząd kafelków, które pozwalają jeszcze lepiej zorganizować ekran główny. Muszę przyznać, że na 6-calowym urządzeniu takie rozwiązanie prezentuje się znakomicie. Mało tego, można nawet zapomnieć o istnieniu drugiego menu w postaci listy.
Osoby dobrze zaznajomione z systemem Windows Phone dostrzegą również rząd 5 ikonek powiadomień znajdujących się na zablokowanym ekranie oraz nieco inny wygląd menu aplikacji w postaci listy.
Nokia Black to nie tylko nowości w interfejsie, ale również aplikacje. Te najbardziej istotne to Nokia Camera umożliwiająca łatwe i intuicyjne fotografowanie i nagrywanie wideo. Nokia Storyteller to rozbudowane narzędzie łączące mapy HERE ze zdjęciami użytkownika. Dzięki niej swoje albumy znajdziemy na mapie świata, w miejscach gdzie były robione zdjęcia.
Stephen Elop zdradził, że oprogramowanie Lumia Black zostanie udostępnione starszym urządzeniom z Windows Phone 8 na początku przyszłego roku.
Snapdragon 800
Nokia Lumia 1520 to również wyposażenie z najwyższej półki. Pod ekranem znajdziemy czterordzeniowego Snapdragona 800 o taktowaniu 2,2 GHz oraz 2 GB RAM. Taka specyfikacja połączona ze świetną optymalizacją sprawia, że smartfon błyskawicznie i bez przycięć wykonuje każde polecenie. Warto zaznaczyć, że na wyposażeniu znalazły się 32 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej oraz - czego szczególnie brakowało w poprzednich modelach - slot na karty microSD. Wisienkami na torcie są potężna bateria o pojemności 3400 mAh oraz aparat o matrycy 20 Mpix,
Lumia 1320 to urządzenie z nieco niższej półki cenowej, co oddaje jej specyfikacja - dwurdzeniowy Snapdragon 400 1,7 GHz, 1 GB pamięci RAM, 8 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej, slot na karty microSD, bateria 3400 mAh oraz aparat 5 Mpix.
Nokia Lumia 1520 i Lumia 1320
Nokia Lumia 1520 i Lumia 1320 - światowa premiera na Nokia World w Abu Zabi
Nokia Lumia 1520 i 1320 reprezentują specyficzny segment 6-calowych urządzeń. Jednak dobrym posunięciem jest rozdzielenie ich pomiędzy dwie półki cenowe - lepiej wyposażony model kosztuje 2999 zł, a jego słabszy odpowiednik 1499 zł, co wydaje się rozsądną propozycją za tak wyposażone urządzenie.