Użytkownicy WhatsAppa uciekają do Telegrama, ale apka ma własne problemy
Telegram poinformował, iż zablokował kanały, które jawnie nawoływały do nienawiści. Sytuacja ma miejsce tydzień po tym, jak grupa ekstremistów szturmowała budynek Kapitolu w USA.
Rzecznik komunikatora Telegram w wypowiedzi dla serwisu CNN przekazał, iż platforma z zadowoleniem przyjmuje pokojowe dyskusje oraz pokojowe protesty, ale jednocześnie rutynowo usuwa publicznie dostępne treści, które nawołują do nienawiści i zawierają bezpośrednie wezwania do przemocy. Nie wiadomo czy usunięte kanały przez Telegram były powiązane z zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA Joe Bidena czy też z inną sytuacją.
W ciągu ostatnich kilku dni w komunikatorze Telegram zarejestrowało się ponad 25 milionów nowych użytkowników, tym samym przekraczając granicę 500 mln zarejestrowanych użytkowników. Telegram najwyraźniej chce również uniknąć konsekwencji, które dotknęły Parler - sieć społecznościową dla konserwatystów. Została ona zablokowana oraz wyrzucona ze sklepów z aplikacjami największych producentów.
To los, z którym Telegram jest aż nazbyt dobrze zaznajomiony. W 2018 roku Apple usunęło komunikator z App Store w ramach naruszenia regulaminu. Od tamtej pory właściciele komunikatora stawiają na zwiększone bezpieczeństwo.
Telegram zyskał na popularności w ostatnich dniach po tym, jak WhatsApp zaktualizował swoją politykę prywatności (więcej informacji) - niektórzy użytkownicy nie chcą wyrazić na nią zgody, decydując się na zmianę komunikatora.
Telegram - więcej informacji o apce
Aplikacja posiada sprawnie działające narzędzia do edycji zdjęć i wideo oraz otwartą platformę naklejek/GIFów. Niedawno do jego funkcji dołączyła także możliwość prowadzenia grupowej wideokonferencji. Wszystko to za darmo i w formie pozbawionej jakichkolwiek denerwujących reklam. Aplikacja nie tylko nie daje dostępu do naszych danych osobom trzecim, ale także oferuje specjalny tryb wiadomości w szyfrowanych czatach, które mogą być zaprogramowane tak, aby automatycznie ulegały samozniszczeniu na obu uczestniczących w nim urządzeniach.
Nad bezpieczeństwem programu czuwa system szyfrowania wykorzystujący kombinację 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana.
Telegram jest dostępny w naszym ojczystym języku. Do powstania oficjalnego tłumaczenia przyczyniła się przede wszystkim jej wysoka popularność w naszym kraju.