Zmarł twórca serii "Dragon Ball". Akira Toriyama miał 68 lat

Zmarł słynny na całym świecie japoński twórca komiksów, najbardziej znany jako autor popularnej serii "Dragon Ball". O śmierci artysty poinformowało wydawnictwo Shueisha. Akira Toriyama odszedł w wieku 68 lat. Powodem śmierci artysty była poważna choroba.

Zmarł słynny na całym świecie japoński twórca komiksów, najbardziej znany jako autor popularnej serii "Dragon Ball". O śmierci artysty poinformowało wydawnictwo Shueisha. Akira Toriyama odszedł w wieku 68 lat. Powodem śmierci artysty była poważna choroba.
Nie żyje twórca kultowej mangi "Dragon Ball". O śmierci Akiry Toriyamy poinformowało wydawnictwo Shueisha. /PAP/EPA/JIJI PRESS /PAP

Akira Toriyama zadebiutował w 1978 roku w tygodniku mangowym "Weekly Shonen Jump" wydawnictwa Shueisha. Pierwszy większy sukces osiągnął, wydając mangę "Dr. Slump", a prawdziwej popularności przysporzyła mu kultowa już seria "Dragon Ball".

Toriyama to jeden z najważniejszych rysowników w historii mangi. Artysta tworzył przez niemal 50 lat. O śmierci twórcy wielu docenionych dzieł, w tym kultowej serii "Dragon Ball", poinformowało wydawnictwo Shueisha, a jako przyczynę podano krwiak podtwardówkowy.

Autor mangi "Dragon Ball" nie żyje. Fani wspominają artystę

Artysta, który rozpoczął przygodę z rysowaniem w 1977 roku, a po raz pierwszy opublikowany został zaledwie rok później, stworzył wiele popularnych mang, z czego za najważniejsze dzieła uznaje się cztery: "Dr. Slump", "Dragon Quest", "Chrono Trigger" i "Dragon Ball".

Reklama

Ta ostatnia seria rozsławiła twórcę na całym świecie i weszła do kanonu, zyskując miano ikony popkultury. Manga "Dragon Ball" osiągnęła taką popularność, że choć Akira Toriyama nie planował początkowo tworzyć tak długiej serii, ostatecznie wydał 42 tomy mangi, co stanowi niemal 9 tys. stron komiksu. Pierwsze rozdziały są luźno oparte na motywach z szesnastowiecznej powieści chińskiej "Wędrówka na Zachód".

Na podstawie tej historii powstało wiele innych dzieł: nagrano filmy i seriale, a także stworzono gry wideo. Autor brał udział w kreowaniu głównych postaci serialu animowanego "Dragon Ball" i uczestniczył we współtworzeniu pierwszych odcinków.

Zmarł Akira Toriyama. Jego "Dragon Ball" pokochały rzesze fanów z całego świata

W dorobku artysty znalazło się wiele ciekawych pozycji, ale to "Dragon Ball" jest niewątpliwie najbardziej znaną i docenianą mangą Toriyamy. Na całym świecie sprzedało się ponad 260 mln egzemplarzy komiksów z tej serii, co uczyniło "Dragon Ball" jedną z najlepiej się sprzedających mang w historii.

Poza rysowaniem mang Akira Toriyama zajmował się także pracą przy grach wideo. Artysta między innymi projektował postacie do produkcji na konsole Super Nintendo i Sony PlayStation, wśród tytułów, w których można znaleźć bohaterów autorstwa Toriyamy, są np. "Chrono Trigger" i "Dragon Quest". W grach, przy których pracował, zostawiał po sobie także inne ślady. W "Chrono Trigger" jest na przykład wiadomość do dzieci artysty.

Akira Toriyama nie zdążył ukończyć części swoich projektów

Producent gier wideo Bird Studio w komunikacie dotyczącym śmierci twórcy "Dragon Balla" podał, że artysta nie zdążył dokończyć kilku swoich projektów.

- Pozostawił po sobie ślad w postaci wielu mang i dzieł sztuki. Dzięki wsparciu tak wielu ludzi na całym świecie mógł kontynuować swoją działalność artystyczną przez ponad 45 lat. Mamy nadzieję, że niezwykły świat stworzony przez Akirę Toriyamę jeszcze przez długi czas pozostanie w sercach wielu osób - napisano.

Uniwersum "Dragon Ball" jest jednym z największych światowych hitów Japonii. Od czasu jego debiutu w latach 80. podbija serca wielu miłośników mangi z całego świata. Wielu fanów oraz współpracowników Toriyamy wyraża w mediach społecznościowych swój żal i wspomina artystę oraz jego dzieła.

Zobacz również: Najlepsze gry na PlayStation 4. Oto 10 wielkich hitów na PS4

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: manga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy